تالار فيلمنامه نويسان

نسخه‌ی کامل: نکات مهم در فیلمنامه انیمیشن
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به همه ی دوستان

با توجه به پیشرفت ایران در زمینه ی انیمیشن و ضعف زیاد در زمینه ی فیلمنامه ی انیمیشن این تاپیک رو زدم تا دوستان همه ی نکات مهم و آموزنده در زمینه ی فیلمنامه نویسی انیمیشن میدونند ، به اشتراک بگذارند .

یکی از سوال های مهم اینه که چرا از نظر فیلمنامه ی انیمیشن (بخصوص فیلمنامه های بلند سینمایی) اینقدر ضعیف هستیم ؟؟
در حالی که بیشتر فیلمنامه های کوتاه ایرانی ها در قالب انیمیشن نوشته میشوند؟؟؟
نوشتن فیلم نامه برای یک برنامه انیمیشنی و  شو تلویزیونی با فیلم نامه ای که برای یک فیلم نوشته می شود متفاوت است .
هر کدام از اینها قواعد نوشتاری مخصوص به خود را دارند . 
فیلم نامه انیمیشن در مقایسه با فیلم نامه یک فیلم زنده باید سرزنده تر و شاداب تر نوشته شود.زمانیکه یک فیلم نامه معمولی مینویسید می توانید برای تکمیل جزئیات قسمتی ازتشریح و توصیف کار و صحنه ها را به کارگردان و یا هنرپیشه ها بسپارید اما در انیمیشن ناچارید که توصیفات صحنه ، عملکرد و نوع بازی کاراکترها را خیلی دقیق ، صریح و شفاف بیان کنید .
به نظرم مهم ترین نکته در نگارش فیلمنامه ی انیمیشن این است که فیلمنامه نویس باید و باید با انیمیشن آشنا باشد . 
به عبارتی این قدر در این زمینه مهارت داشته باشد که لااقل در حد تئوری تمام مراحل ساخت یک انیمیشن را بداند . و دانستن صرفا اصطلاحات کافی نیست !
6 گام زیر شما را در نوشتن یک فیلم نامه انیمیشن راهنمایی می کند .

گام 1- ابتدا فیلم نامه خود را با همان فرمت فیلم نامه معمولی بنویسید .برای این کار بهتر است که از یک واژه پرداز مثل Word کمک بگیرید .سعی کنید در اولین فرصت مهارت کار کردن با چنین واژه پردازهایی را فرا بگیرید .

گام 2- کتاب های کمیک و کمیک استریپ زیاد مطالعه کنید .فیلم های کوتاه هم گزینه های خوبی هستند .

گام 3- بزرگترین تفاوتی که یک فیلم نامه انیمیشن با یک فیلم نامه معمولی دارد مربوط به بیان تشریحات صحنه و نوع بازی هاست که باید خیلی دقیق و البته موجز و مختصر بیان شوند به طوریکه وقتی انیماتورها در حال خواندن فیلم نامه شما هستند دقیقا متوجه آنچه که باید رسم کنند بشوند .

گام 4- یکی از رموز موفقیت در کار شما نوشتن دیالوگ های کوتاه است .پس تا میتوانید دیالوگ ها را کوتاه نگه دارید ، علی الخصوص اگر برای یک انیمیشن به معنای واقعی می نویسید چرا که در نوشتن برای CGI می توانید کمی تفاوت قائل شوید .صحبت کردن مستقیم آنگونه که در برنامه های Talkshow تلویزیونی مرسوم است در انیمیشن کسل کننده میشود .

گام 5- تقدم و تاخر حرکات را در نظر بگیرید.به خاطر داشته باشید این یک فیلم زنده نیست، پس وقت اضافی برای داشتن تاخیرات در حرکات افقی دوربین برای خلق صحنه های پانورامیک را در اختیار ندارید.

گام 6- حال که نوشتن فیلم نامه را به پایان رسانده اید آن را در قالب یک شو تلویزیونی و یک رمان مصور( رمان گرافیکی ) تصور کنید.یک فیلم نامه انیمیشن اگر خوب نگارش شده باشد در هر کدام از این فرمت ها جوابگو خواهد بود .یعنی شما میتوانید از آن فیلم نامه در یک شو تلویزیونی هم استفاده کنید و مطمئن باشید که موثر واقع می شود .
یکی از تفاوت های مهم دیگه هم در پاسخ به این سوال است :
چرا انیمیشن و نه یک فیلم زنده ؟؟؟


تمام لطف یک انیمیشن رخدادهای غیرعادی است . جانبخشی به اشیاء ،انسان نمایی حیوانات و جانورها ... کارهای عجیب و غریب و غیر ممکن ، سفر به ماورا ، فضانوردی و.... 
اگر فیلمنامه ی شما این خصوصیت رو نداره بهتر فیلمنامه انیمیشن رو فراموش کنید..
(23-9-1396، 10:02 عصر)FATEMEBANOO نوشته است: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به همه ی دوستان

با توجه به پیشرفت ایران در زمینه ی انیمیشن و ضعف زیاد در زمینه ی فیلمنامه ی انیمیشن این تاپیک رو زدم تا دوستان همه ی نکات مهم و آموزنده در زمینه ی فیلمنامه نویسی انیمیشن میدونند ، به اشتراک بگذارند .

یکی از سوال های مهم اینه که چرا از نظر فیلمنامه ی انیمیشن (بخصوص فیلمنامه های بلند سینمایی) اینقدر ضعیف هستیم ؟؟
در حالی که بیشتر فیلمنامه های کوتاه ایرانی ها در قالب انیمیشن نوشته میشوند؟؟؟

وقت بخیر
یکی از دلایل مهمش اینه که افراد به اشتباه فکر می کنند خب اگه ما فیلمنامه انیمیشن بنویسیم، بعد کی میخواد بسازش؟
درصورتیکه اگه شما دنبال ژانر مورد علاقت بری و توی اون قوی بشی، بعد درها کم کم به روی شما باز میشه
ارادتمند
سلام مطابق با نظر یکی از دوستان یک تفاوت عمده که بین انیمیشن و فیلم معمولی هست اینه که در انیمیشن داستان های غیرواقعی یا عجیب و غریب مثل جان دادن به اشیا و حیوانات و صحبت کردن انسان ها با حیوانات و از این جور مسائل رخ میده. 
یه چیز دیگه که به نظرم میرسه اینکه ما باید فضای انیمیشن متناسب با فرهنگ مردم این جغرافیا پیدا کنیم همانطور که فیلم های معمولی ما تونستن این خصوصیت رو پیدا کنند. ما نمیتونیم با تصوری که از انیمیشن با فرهنگ هالیوودی داریم انیمیشن ایرانی بسازیم. یه چیز کپی مانند باور ناپذیر، دل نچسب میشه