درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

مشق فیلم نامه نویسی
زمان کنونی: 16-9-1395، 02:17 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: بهنام فلاح نژاد
آخرین ارسال: بهنام فلاح نژاد
پاسخ 8
بازدید 1459

امتیاز موضوع:
  • 23 رأی - میانگین امتیازات: 3.39
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشق فیلم نامه نویسی
Photo 
مشق فیلم نامه نویسی
برای آموزش فیلم نامه نویسی، کتاب های زیادی وجود دارد. از تألیف بگیرید تا ترجمه، بیش از کتاب هایی که برای آموزش کارگردانی دیده می شوند. با این وجود وضعیت فیلم نامه نویسی در سینمای ایران شرایط مناسبی ندارد. شاید برای این که، فیلم نامه نویس ها، مشق های ابتدایی فیلم نامه نویسی را تمرین نکرده اند.

داستان بخوانید
فیلم نامه نویس، داستانی را برای ساخته شدن یک فیلم می نویسد. داستانی که ذهنی نیست داستانی که متکی به نشانه شناسی های تصویری است. ولی فارغ از این محدودیت یا تعریف تصویری داستان برای سینما، قصه پردازی از ویژگی های یک فیلم نامه نویس است.
کسی که می خواهد فیلم نامه بنویسد شاید از حادثه ای که برای خودش یا در اطرافش رخ داده، الهام بگیرد و آن را به زبان سینما بنویسد. اما نمی تواند فیلم نامه نویس شدن را با دیدن فیلم یاد بگیرد. پیش از آن که فیلم دیدن یا فیلم نامه خواندن، برای فیلم نامه نویس موثر باشد داستان خواندن مهم است.
نمایش نامه بخوانید
تئاتر هنر اصیلی است که پس از اختراع صنعت سینما، هنر صنعت سینما را شکل داده است هنر سینما قابلیت هایی دارد که برای تئاتر وجود نداشته: ثبت اثر هنری و محدودیت نداشتن برای فضاهایی که داستان نمایشی در آن ها صورت می گیرد. با این وجود هنوز نام نمایش نامه نویسان بیش از نام فیلم نامه نویس ها به عنوان یک هنرمند مطرح می شود. در شکل گیری یک نمایش نامه، عمق بیشتری از مفاهیمی که دستمایه ی نمایش هستند، مستفاد می شود و برای کسی که می خواهد فیلم نامه نویس شود ناآگاهی از متون نمایشی قابل پذیرش نیست. با خواندن نمایش نامه دو قسمت از عناصر فیلم نامه نویسی تقویت می شود. شخصیت پردازی و دیالوگ نویسی. در یک نمایش نامه ی خوب، با وجود محدودیت های صحنه ای ، در شخصیت پردازی روش های درست، آموزش داده می شود.
بعد از خواندن چند نمایش نامه ی معتبر، این نوع شخصیت پردازی در ناخودآگاه هنرجوی فیلم نامه نویسی ته نشین می شود. بی آن که فهرستی از عناصر شخصیت پردازی در قالب جزوه یا کتابی، آموزش داده شود.
علاوه بر شخصیت پردازی، خواندن نمایش نامه برای تقویت دیالوگ نویسی مفید و موثر است. نخست این که دایره ی لغات هنرجوی فیلم نامه نویسی افزایش پیدا می کند. و این فقط جنبه ی کمّی گنجینه ی واژگان را شامل نمی شود. دایره ی لغات وسیع و گزینش کلمه ی مناسب درهر نوع رفتاری شخصیت ها هم در این شیوه تقسیم بندی می شود.
بعد از خواندن چند نمایش نامه ی معتبر، این نوع شخصیت پردازی در ناخودآگاه هنرجوی فیلم نامه نویسی ته نشین می شود. بی آن که فهرستی از عناصر شخصیت پردازی در قالب جزوه یا کتابی، آموزش داده شود.

نکته دوم در دیالوگ نویسی به شخصیت پردازی هم بستگی دارد. هر شخص بازی باید طوری حرف بزند که از او برمی آید. نوع ادبیات و دستور زبان هر شخص بازی مطابق ویژگی های روحی و اجتماعی اوست. ادبیات یک استاد دانشگاه با ادبیات یک پیشه ور فرق دارد . یک عالم روحانی ، یک معلم ساده ی مدرسه ، یک پزشک ، یک زن بی سرپرست و... در عین حال هر کدام از این ها در شرایط متفاوت در بروز افکار و احساساتشان روش ویژه ی خود را خواهند داشت . الزاما این تفاوت ها به جهت شرایط یا بحران هایی نیست که برایش پیش می آید ، با وجود جایگاه اجتماعی و شخصیتی ، برخی صفات برجسته تر در نوع ادبیات شخص بازی موثر است . هر شخص بازی می توان عرض خاص خودش را داشته باشد
انتخاب واژه ها در شرایط گوناگون فرق می کند همان طور که برای تلقین حال هر شخص بازی و برون ریزی حالات درونی اش، نویسنده ی نمایش نامه یا فیلم نامه، مجاز به استفاده از هر کلامی نیست. قرار نیست اشخاص بازی بیانگر حالات درونی و اعتقادات شخصی نویسنده باشند. هر نقش چیزی را می گوید که مطابق شخصیتش باشد و از جهان منحصر به فردش ناشی شود. و فیلم نامه نویس علاوه بر اکت هایی که برای نقش می نویسد و پیش بینی می کند باید این معرفی شخصیتی را در نوع ادبیات و کلام نشان دهد.
یکی از ساده ترین مشق های فیلم نام نویسی در دیالوگ نویسی، در نظر گرفتن اشخاص بازی در فضایی جدا از فضای جاری داستان است. در برش هایی از زندگی شخص بازی که در داستان دیده نمی شود. جملاتی از قهرمان ها یا ضدقهرمان ها بنویسید. با این کار دم های فیلم نامه یتان را بهتر خواهید شناخت.
مجتبی شاعری
بخش سینما و تلویزیون تبیان
پاسخ
امیدوارم با این همه اطلاعات ،یک روزی فیلمنامه هم بنویسی!
اگر هنر نبود ، حقیقت انسان را می کشت.
پاسخ
دلیلی نمی بینم فیلمنامه هام رو اینجا ارائه کنم من تازه 16 سالمه دارم تو رشته سینما تحصیل می کنم نیازی نیست عجله کنم79
پاسخ
آگهی
عزیز رو چه حسابی ؟؟؟ ۱۶ سالته داری سینما میخونی؟
چون خودتون هم میگید فیلم نامه نمینویسید تقاضا دارم این مطالب رو الکی کپی و پیست نکنید ٬ چون بچه های اینجا حداقل مینویسند...
رقابت در هنر بی معناست (وودی آلن)
پاسخ
چرا انقدر حسادت توی دنیای سینما وجود داره؟! حتی نویسنده هاش!
عزیزان خجالت بکشید. بجای اینکه برای همدیگه تعیین تکلیف کنید از مطالب هم استفاده کنید و بار خودتون رو افزایش بدین. چی کار دارید طرف که اومده مطلب گذاشته چند سالشه و چی میخونه و کجا مینویسه؟!
بجای تشکر میایید اینجا دری وری هم بار آدم میکنید؟
امثال شما رو که میبینم نا امید میشم که قراره روزی با آدمهای پر بخل و حسدی مثل شما رقابت کنم.
این بار اولم نیست که زبان طعنه و کنایه و نصیحت میبینم بجای کامنت...
بگذریم.
آقای فلاح نژاد من که خیلی استفاده بردم ممنونم. امیدوارم بازم از این مطالب مفید توی این سایت پیدا کنم و بخونم. بازم مرسی
پاسخ
با سلامی گرم...
ابتدا به شما خوشامد میگم آرزوی موفقیت...
خواهشا زود قضاوت نکنید.این دوستی که الان فیلم نامه ی کوتاهی رو قرار دادن ازشون خیلی ممنونیم که زحمت کشیدن این مطلب رو از هر طریقی (سایت دیگر یا تایپ از روی نوشته ویا...) روی سایت گذاشتن.
اینجا دوستان خودشون فیلم نامه مینویسن و به اندازه ی کافی فیلم نامه خوندن.پیدا کردن فیلم نامه هم در قربونش برم اینترنت کار زیاد دشواری نیست.
منظور دوستان اینه که ما خودمون میتونیم در اینترنت و کتاب و جاهای دیگه سرچ کنیم و بخونیم؛ عزیزی که میاد مطلب رو کپی پیست میکنه چی تو چنته داره.
بنده خودم به شخصه مطالبی که این دوستمون روی سایت قرار میدن رو که میخونم بالاخره از جایی برگرفته.گزاشتن فیلم نامه خیلی سخت نیس...
پس sherry عزیز در این مدتی آنلاینی زود قضاوت نکن.
امیدوارم فعالیت بیشتر و مفیدی از شما در این تالار شاهد باشیم.
ارادتمند
""بجای شکایت از تاریکی شمعی روشن کن""
پاسخ
آگهی
آخه چه بد
من نبودم و گرنه میدونستم جواب بعضی هارو چی بدم
آقای " آرمان حمدی " قصد داشته تعریف و تشویق کنه ولی بعضی از دوستان اخلاق کودکانه داشتن..
و خیلی از دوستان هم این وسط عشوه آومدن...
به نظر به جای دعوا و درگیر این وسط
کمی عاقلانه فکر کنیم و کمی عاقلانه و محترمانه پاسخ بدیم
و دوستانی مانند "( آقا حمیدرضا / آقا محمد پور / آقا مصطفی و آرمان حمدی ))
تا در کنارمان هستن در کنارشان نکته یاد بگیریم و نکته برداری کنیم

در کل موفق باشید
پاسخ
(28-6-1392، 10:53 عصر)Mohammad Ali نوشته است: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*عزیز رو چه حسابی ؟؟؟ ۱۶ سالته داری سینما میخونی؟
چون خودتون هم میگید فیلم نامه نمینویسید تقاضا دارم این مطالب رو الکی کپی و پیست نکنید ٬ چون بچه های اینجا حداقل مینویسند...
من در هنرستان هنر های زیبا سینما می خونم
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  اهمیت بازنویسی فیلم نامه ehsan ... M 0 40 10-9-1395، 08:45 صبح
آخرین ارسال: ehsan ... M
  همه چیز در مورد فیلم نامه( ScreenPlay ) newlife 24 14,459 23-10-1394، 09:03 صبح
آخرین ارسال: شهیدپور
  « سوالت متدوال درباره فیلم نامه » filmmaker 0 469 11-10-1392، 11:26 عصر
آخرین ارسال: filmmaker
  درس های فیلم نامه نویسی بیلی و ایلدر farzin 0 849 22-1-1391، 12:19 عصر
آخرین ارسال: farzin
Rainbow تفاوتهای فیلمنامه نویسی برای انیمیشن و فیلم زنده seyedmehdi1@gmail.com 0 1,107 3-11-1390، 06:19 صبح
آخرین ارسال: seyedmehdi1@gmail.com

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :