درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

نوشتن فیلمنامه کوتاه چه فایده ای برای نویسنده دارد؟
زمان کنونی: 21-9-1395، 09:43 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: armanhamidi
آخرین ارسال: armanhamidi
پاسخ 23
بازدید 2676

امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 3.57
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بخش اول

در این سری مقالات ، کتاب چرا فیلمنامه کوتاه می نویسیم؟،اثر پاتریک نش و ترجمه مریم باقری از مجله فیلم نگار را ارائه می دهیم تا دوستانی که واقعا نمی دانند چرا باید فیلمنامه کوتاه بنویسند و بنویسیم !!و فیلمنامه کوتاه چه مزیت هایی دارد،باشد که رستگار شوند....

همانطور که در قبل اشاره کرده ام(که نمی دونیم چیه!)، این کارگردان و بازیگران هستند که در یک فیلم کوتاه به چشم می آیند و بیشترین توجه را به خود جلب می کنند،بنابراین برای نویسنده فیلمنامه کوتاه چه فایده ای دارد و چه انگیزه ای باعث می شود فیلمنامه کوتاه بنویسد؟در اینجا به چند دلیل خوب اشاره کرده ام:

مهارت های قابل انتقال:
تمام مهارت هایی که برای نوشتن فیلمنامه کوتاه می آموزید و استفاده می کنید،در نوشتن فیلمنامه های بلند داستانی یا درام های تلوزیونی هم به کارتان خواهند آمد و به دردتان می خورند.نوشتن فیلمنامه کوتاه به شما می آموزد که چگونه از طریق تصاویر قدرتمند پیام خود را منتقل کنید و از کلمات کمتری برای رساندن آن پیام استفاده کنید.قوانینی که شما هنگام نوشتن فیلمنامه کوتاه می آموزید،بعدها در روند کاری تان بسیار مفید و با ارزش واقع خواهند شد.

آموزش :
نوشتن فیلمنامه کوتاه به شما این فرصت را می دهد که مهارت های نوشتاری خود را گسترش دهید و در برخی موارد تصحیح کنید و تکنیک های فیلمنامه نویسی را از بر شوید و این امکان را نیز می دهد که نتیجه فیلمنامه خود را خیلی سریع روی صفحه نمایش ببینید.

رشد:
بعنوان تازه کار این شانس را خواهید داشت که اشتباه کنید و از اشتباهات خود بیاموزید و در محیطی که فشار کمتری را بابت اشتباهات خود متحمل می شوید(یکیش همین تالار خودمون)،رشد کنید....

تجربه :
نوشتن فیلمنامه کوتاه به شما کمک می کند که بتوانید تجربیات زیادی را در زمینه نوشتن ،اندوخته کنید،مخصوصا وقتی که در طیف وسیعی از ژانرها با طول های مختلف می توانید بنویسید.موضوعات اصلی در فیلمنامه های کوتاه از تنوع بیشتری نسبت به فیلمنامه های بلند برخوردارند.

.....ادامه دارد

امیدوارم دوستان نظراتشون را با منابع مطالعاتی روز مطابقت بدهند و مستند تر اظهار نظر فرمایند(اولیش خود من)،البته این سری مقالات برای نویسندگانی که این راه ها را طی کرده اند و یا در این رشته به درجات بالایی رسیده اند،لزوما کاربردی ندارد!

دوستان اگر کسی در مورد بخش اول این سری مقاله حرفی،پیشنهاد و یا مخالفتی داره عنوان کنه.

با تشکر
اگر هنر نبود ، حقیقت انسان را می کشت.
پاسخ
بخش دوم

تجربه :
در نوشتن کار کوتاه ریسک بیشتری را می توان پذیرفت،و کارهای خلاقانه ای می توان انجام داد که در فیلمهای سینمایی و تلوزیونی غیر معمول است.شما با نوشتن فیلمنامه کوتاه عضلات نوشتاری خود را می توانید تقویت کنید و بدنبال فیلمنامه های غیرمعمول و ارائه آنها به روش های جدید و تخیلی باشید.

آزمایش کردن ایده ها:

فیلمنامه کوتاه می تواند بعنوان آزمایش ایده،مفهوم و شخصیت برای پروژه های بلندتر بکار رود.برای مثال ،فیلم داستانی علمی-تخیلی بسیار موفق نیل بلوم کامپ به نام منطقه 9 محصول 2009 از فیلم کوتاه 6 دقیقه ای او با نام زنده در ژوبورگ محصول 2005 درآمد.این فیلم بلند 112 دقیقه ای که با هزینه 30 میلیون دلار در آفریقای جنوبی ساخته شد،توانست 4 نامزدی اسکار از جمله بهترین فیلم را به خود اختصاص دهد.نویسنده همیشه باید در مورد امکاناتی که فیلمنامه کوتاهش می تواند داشته باشد،حواسش جمع باشد،چرا که نوشته او می تواند قابلیت تبدیل به فیلم بلند را نیز داشته باشد.

جوایز و اعتبار:

نوشتن فیلمنامه کوتاه این امکان را به شما می دهد که در رقابت های فیلمنامه نویسی کوتاه شرکت کنید و جایزه بگیریدو این امکان را به شما می دهد که کار خود را با فیلمنامه های دیگری که نوشته شده مقایسه کنید(مثل تالار خودمون)،بردن جوایز اصلی در جشنواره ها سبب می شود شما را بهتر بشناسند و به شما در مقام نویسنده اعتبار می بخشد.سبب می شود توانایی و استعداد شما ثابت شود و در نتیجه از طرف تهیه کنندگان مورد توجه بیشتری قرار بگیرید.بردن جوایز معتبر می تواند نقطه شروع خوبی برای کار شما باشد.

ادامه دارد...
پاسخ
آرمان عزیز متشکرم بابت این مقاله ها ... امیدوارم دوستان متوجه ارزش فیلم نامه کوتاه بشوند ...
اکثریت بچه های اینجا یک جور هایی تازه کاریم و شروع کار با فیلم نامه کوتاه خیلی خوبه ... تازه تنها برای شروع کار نیست ، خیلی از کارگردان های بزرگ دنیا هم ، فیلم کوتاه ساختند ... صرف فیلمنامه بلند نوشتن افتخاری برای کسی محسوب نمیشود ...
ممنون بابت این مقالات
هدف من این است: به شما یاد بدهم که از یک بی‌معنایی نقاب پوش به چیزی برسید که بی‌معنایی آشکار است.

لودویگ ویتگنشتاین- پژوهش‌های فلسفی
پاسخ
آگهی
به نظر من باید فیلم کوتاه رو ساخت ، نوشتن کافی نیست ! فکرم نمیکنم خیلی امکانات گسترده ای بخواد ساخت یه فیلم کوتاه ، میشه با یه دوربین دیجیتال یه فیلم کوتاه ساخت ، مخصوصن اگر بی دیالوگ باشه. کسی انتظار کار فیلمبرداری و صدابرداری و بازی حرفه ای رو از یه تازه کار نداره !
این نظر منه و خودمم دارم می سازم .
هیچ جا خونه ی خود آدم نمیشه،حتی خونه ی خود آدم!
پاسخ
به نظر من هم باید فیلم کوتاه رو بسازی تا بفهمی تفاوت نوشتن و تصویر کردن چیه؟
بفهمی چرا یه کارگردان بزرگه و یه کارگردان ضعیف!
بفهمی چه جوری باید بنویسی تا قابل تصویر شدن باشه!
کلا فیلم کوتاه راهی هست برای رفتن به فینال
اگه بخواین تا اخر عمرتون بشینید فیلمنامه کوتاه بنویسید همون بهتر که ننویسید!!!!!
حداقل یه هندی کم بگیرید دست تون و چیزی بسازید

حداقل برای خود من این کار باعث شده تا بفهمم فرق فیلم ایرانی با خارجی چیه!!!
اینکه چرا توی یه فیلم خوب ادم متوجه کات ها نمی شه ولی توی یه فیلم بد کات هاش مثل چکش می خورن تو صورتت { مخصوصا کارهای خودم 5 }

در کل کسی منکر کار کوتاه نیست ولی توی کوتاه موندن هم درست نیست
عاشق ژانر وحشت - فانتزی - تریلر - هجویه و فیلمنامه هایی
هستم که حرفی برای گفتن ندارن!!!
ولی ملت رو حداقل برای یه ساعت از دنیای پر از مشکلاتشون جدا می کنن!
پاسخ
ممنون از جوابت آرمان عزیز
ولی به نظر من اون دسته که روی کار کوتاه حتی به صورت حرفه ای موندن
اوصلا حالشون خوش نیست!!!!!!!!!!!
مثل اینه که تا آخر عمرت توی کودکستان بمونی و کلاس هم بذاری 5
منم نگفتم کسی این حرف رو زده من فقط گفتم باید پله ای باشه برای پیشرفت و رسیدن به کار بلند!
کسی هم نگفت گول خودمون بزنیم!!!!
چرا حرف تو دهن من می ذاری 5
خود من بعد از 12 سال نوشتن الان دیگه کوتاه نمی نیسم
چون مگه چند سال دیگه زنده ام که بخوام بنویسم 5

آرمان جان من نگفتم هندی کم بگیری دستت بدون فیلمنامه!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفتم اگه حتی با هندی کم هم شده باید چیزی رو که نوشتی به تصویر بکشی تا بهتر بفهمی و بتونی بهتر بنویسی!
تا وقتی این کار رو نکنی نمی تونی درک کنی که چیزی که نوشتی چه جوری می تونه تبدیل به تصویر بشه!

اصلا کسایی هستند که می خوان دقیقا نوشته هاشون به تصویر کشیده بشه
خب این افراد باید بدونن چه جوری بنویسن که بتونن چنین انتظاری از نوشته شون داشته باشن!
کسی نگفت بی خیال فیلمنامه نوشتن بشی و بری سراغ کارگردانی!!!

اصولا کسی از کار کوتاه بد نگفته که بخوایم از هندی کم گرفتن تو دست بد بگیم 5
کسی هم ادعا نکرد که گارگردانه و نه فیلمنامه نویس!

آغا تمرین کنید تا قوی بشید و پیشرفت کنید و حتما دوربین دست بگیرید تا درکتون از تبدیل نوشته هاتون به تصویر بیشتر بشه

این کل حرف من بود و هست و خواهد بود
با تشکر
عاشق ژانر وحشت - فانتزی - تریلر - هجویه و فیلمنامه هایی
هستم که حرفی برای گفتن ندارن!!!
ولی ملت رو حداقل برای یه ساعت از دنیای پر از مشکلاتشون جدا می کنن!
پاسخ
آگهی
بخش سوم

نمونه کار:
نوشتن فیلمامه های کوتاه به شما کمک می کند که مجموعه ای از نمونه کارهای خود داشته باشید که نشانگر توانایی های شما در نوشتن فیلمنامه در ژانر ها،روش ها و اندازه های متفاوت است.همچنین این امکان را می دهد زمانی که بسراغ دفاتر فیلمسازی می روید،بتوانید نمونه کارهای خود را با آنها نشان دهید..این نمونه کار نشان می دهد که شما توانایی نوشتن دارید.داشتن نمونه کار های متعدد به شما کمک می کند که بتدریج نگاه خود را پیدا کنید
هر چند که همزمان می توانید روی فیلمنامه های بلند کار کنید و یا فکر کنید.(جمله آخر از خودم بود)

ادامه دارد....
پاسخ
با عرض سلام

این نظر شخصی منه
فکر می کنم اکثر اونایی که به فیلمنامه نویسی رو میارن با فیلمنامه کوتاه نوشتن شروع می کنن و خود من هم این چند تا کار کوتاه رو نوشتم تا اصول نگارش فیلمنامه رو یاد بگیرم ولی فکر می کنم دیگه نمی خوام کوتاه بنویسم چون سینما یه صنعت سرگرمی سازه و مخاطب عام با فیلم کوتاه سرگرم نمی شه در واقع فکر می کنم اگه بتونم فیلمنامه بلند خوب بنویسم وارد حوضه سینما شدم .
بازم تاکید می کنم این نظر شخصیمه و هر کسی بهتر میدونه می خواد به چی برسه و در همون جهت تلاش می کنه و امیدوارم همگی موفق باشید
وانه هو رب الشعری ( سوره نجم آیه 49 )

همانا او پروردگار ستاره ی شعری است
پاسخ
عرض سلام
یک جبهه گیری کلی باید بکنم ، اون هم موافقت با رحیم عزیز
مشکل عموم فیلم نامه نویس های تازه کار همینه. من هم عینا و بار ها گفتم ، نوشتن بیش از اندازه ، دخالت در امور دیگه و ...
همه ی این موضوعات زمانی حل میشه که یکبار در لباس کارگردان قرار بگیری و بخوای یکی از فیلم نامه های خودت یا دیگری رو بسازی. اون موقع میشه که میگی این برداشت به این شکل بهتره نه به اون شکلی که نویسنده میگه. (که البته نباید بگه!) این مکان بهتره به این شکل باشه نه اون شکلی که توی فیلم نامه بیش از حد توصیف شده و...
با این شرایط زیاده نویسی ، کارگردان عملا برده نویسنده میشه . اگر قرار باشه مو به مو گفته های زیاد نویسنده عملی بشه ، هنر کارگردانی وجود نخواهد داشت.
تفاوت های یک فیلم نامه نویس خوب و فیلم نامه نویس ضعیف با همین مسائل ظاهر میشه.نوشتن داخلی/خارجی ، اطلاعات مکان و زمان رو همه بلدند. حتی اون هایی که دو روزه دارن مینویسیند. فیلم نامه نویس بزگ میدونه چجوری بنویسه تا کارگردان و تهیه کننده از کار حیرت زده بشند....
داستان های خیلی خوبی بوده که به دلیل ضعف در فیلم نامه نویسی هیچ و نابود شدند. طرح هایی بهتر از بهترین های الآن سینمای ایران.
شده با ساده ترین روش ها ، یک فیلم نامه بنویسید و اونو بسازید. اطمینان داشته باشید شیوه نگارشتون عوض میشه.
موفق باشید.
رقابت در هنر بی معناست (وودی آلن)
پاسخ
آگهی
با تشکر از محمد علی عزیز،فکر کنم کمی از بحث خارج شدیم،بحث ساخت کار کوتاه و تاثیرش بر نگارش نیست،بحث نگارش فیلمنامه کوتاه و تاثیرش بر فیلمنامه بلند هست
مطمئنا ساخت فیلم بر فیلمنامه نوشتن تاثیر گذاره،امیدوارم این تاثیر مثبت باشه.
پاسخ
آیا در این سایت در مورد کودکان هم فیلمنامه کوتاه می نویسید؟
پاسخ
آرمان عزیز مشکل همین جاست.
اگر فیلم نامه کوتاه راهی برای رسیدن به فیلم نامه بلند باشه (استنتپ به یکی از تعابیر)٬ تا اصول صحیح نگارش کار کوتاه رو یاد نگیریم ٬ نتیجه نخواهیم گرفت.
پاسخ
آگهی
برای یاد گرفتن صحیح نوشتن٬ بهترین راه اونه که از تجربه های بزرگانی که صاحب نظر هستند استفاده بشه. این تجربیات به صورت یک علم داره در میاد‌. بحث سر ای موضوع نیست که برای فیلم نامه نویس شدن باید فیلم ساخت...
زیاد دیدیم دوستانی که خارج از اصول مینویسند و به هیچ صراطی مستقیم نیستند٬ در این حالت یکی از بهترین روش ها برای صحیح نویسی ساخت یک فیلم حتی به صورت کاملا ابتدایی میتونه باشه. قطعا روش های دیگری هم هست.
به نوعی میشه گفت این عمل راه رو هموار تر میکنه...
پاسخ
بخش چهارم

موفقیت:
تمام کردن یک فیلمنامه کوتاه حسی از موفقیت را به نویسنده میدهد،شما در واقع فیلمنامه ای را تمام کرده اید که درست از کار درآمده است.تمام کردن یک فیلمنامه 15 دقیقه ای آسانتر از یک فیلمنامه 90 دقیقه ای است.رقابت های فیلمنامه نویسی باعث می شود شما نسبت به توانایی های خود اعتماد بیشتری پیدا کنید.اعتماد بنفس به شما انگیزه می دهد و موفقیت های دیگر را در بر خواهد داشت.بسیاری از نویسندگان تازه کاری که از ابتدا شروع به نوشتن فیلمنامه بلند داستانی می کنند،از وسط کار آن را رها می کنند،چرا که نوشتن فیلمامه بلند کوشش بیشتری را می طلبد که نویسنده تازه کار را خسته می کند.به پایان رساندن یک فیلمنامه کوتاه خوب ثابت می کند که شما می توانید این کار را انجام دهید و از پس آن بر می آیید و در نتیجه حسی از کمال را در شما بر می انگیزدو شانس شما را در نوشتن و پایان بردن فیلمنامه بلند نیز افزایش می دهد.

ادامه دارد...
پاسخ
بخش پایانی:

رویکرد پله های ترقی:
اگر شما می توانید یک فیلمنامه کوتاه 15 دقیقه ای بنویسید،پس هیچ دلیلی ندارید که نتوانید یک فیلمنامه 30 دقیقه ای بنویسید.همانطور که فیلمنامه 30 دقیقه ای شما می تواند به یک فیلمنامه 60 دقیقه ای تبدیل شود.و در نتیجه وقتی که در نوشتن یک فیلمنامه 60 دقیقه ای تبحر پیدا کردید،می توانید فیلمنامه بلند داستانی 90 دقیقه ای هم بنویسید.در واقع شما از فیلمنامه های کوتاه شروع می کنید و نردبان ترقی و خلاقیت را آرام آرام بالا می رویدو زمانی که تمام تکنیک های فیلمنامه نویسی را آموختید،در هر اندازه و فرمتی می توانید فیلمنامه خود را بنویسید.قبل از آن که شروع به دویدن کنید،باید راه رفتن را بیاموزید،پس نوشتن فیلمنامه های کوتاه بهترین شروع برای نویسنده های تازه کار است.
خوب می توانید ببینید که دلایل زیادی برای نوشتن فیلمنامه کوتاه وجود دارد.خوب حالا سوال اینجاست که فیلمنامه چیست؟ یک طرح و نقشه و یا یکه تجربه احساسی پیاده شده روی کاغذ؟

......
پاسخ
آگهی

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ده روش برای خلق داستانی جذاب با شخصیتی قوی Mohammad.R 1 122 12-9-1395، 04:02 عصر
آخرین ارسال: zootopia
Information ارزشمند ساختن شخصیت برای مخاطب Mohammad.R 0 200 5-6-1395، 03:48 عصر
آخرین ارسال: Mohammad.R
  شنل قرمزی- نوشتن شخصیتهای بهتر به کمک افسانه های کهن G.Manager 2 418 8-12-1394، 04:05 صبح
آخرین ارسال: moji.30nama
  کی و چه وقت شروع به نوشتن یک فیلمنامه کنیم? G.Manager 4 2,841 21-8-1393، 11:51 صبح
آخرین ارسال: bahrami rad
  روش شخصی نوشتن فیلمنامه(فریدون جیرانی) بهنام فلاح نژاد 0 633 27-6-1392، 05:36 عصر
آخرین ارسال: بهنام فلاح نژاد

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :