درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

معرفي كتاب
زمان کنونی: 15-9-1395، 03:52 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hossein
آخرین ارسال: Alireza_t
پاسخ 10
بازدید 1006

امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 3.63
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفي كتاب
با عرض سلام
از دوستان خواهشمندم كتاب هايي در زمينه روانشناسي ، فلسفه ، جامعه شناسي و ... كه بتونيم براي نوشتن فيلمنامه ازشون كمك بگيريم معرفي كنن.
ممنون
پاسخ
در مورد کتابهای فلسفه باید بگم انتخاب این کتابها و کاربردنشون در بطن فیلمنامه برمیگرده به دنیای ذهنی و جهان بینی خودت. اول باید به خودت رجوع کنی و ببینی که جهان رو از دریچه کدوم نگاه فلسفی میبینی. برای آشنایی ابتدایی با مفاهیم و جریانهای فلسفی یک یا چند کتاب مرجع فلسفی که به طور جامع هرچند مختصر توضیح دادند تهیه کنین. پیشنهاد من "فلسفه برای همه_از سقراط تا سارتر" و "از مدرنیسم تا پست مدرنیسم" نوشته لارنس کهون هست. کتابهای بسیار زیاد دیگه ای هم وجود داره که میتونین مطالعه کنین ولی به اینها بسنده نکنین.قدم دوم تحقیق کنین که چه فیلمهایی و چه فیلمسازانی از چه فلسفه ای صحبت کردن. مثلا اسکورسیزی از اگزیستانسیالیم و فرویدیسم. تارانتینو از نئو اکسپرسیونیسم و پست مدرنیسم. و یا کوبریک که تحت تاثیر نیچه(خواست قدرت) و فوکو (دانش و قدرت) قرار داشتند و با دقت فیلمهاشون رو ببینید. گام آخر انتخاب کتاب و راهنماییه که شما رو برای پیاده سازی اون فلسفه در قالب یک اثر نمایشی کمک کنه. مثلا برای علاقه مندان به پست مدرنیسم کتاب "نیچه و درام پست مدرن" نوشته یوسف آفرینی، خیلی خیلی میتونه کارساز باشه و نویسنده رو برای خلق یه درام پست مدرن مجهز کنه. موفق باشید
نوشتن، نتیجه خوندن و دیدنه پس تا میتونیم بخونیم و ببینیم.
پاسخ
سلام حسین جان
عرض شود که عرض شود که:
کتاب پریچهر نوشته ی مودب پور
کتاب سگ ولگرد هدایت
بیگانه اثر البر کامو
پاسخ
آگهی
malaei20 عزیز
کتاب های دیگه ای هم مانند "نیچه و درام پست مدرن" میشناسید که به بررسی تاثیر شخص یا مکتب فلسفی بر روی آثار هنری (به ویژه سینما) بپردازه میشناسید؟
(اگه دوستان دیگه هم در این زمینه کتاب هایی میشناسند،معرفی کنند)
پاسخ
علیرضای عزیز هنر از پس فلسفه به وجود میاد. هر چقدر مطالعات فلسفی ما بیشتر باشه راه خلق اثر هنری هموارتره. این که هنرمند بدون واسطه از فلسفه الهام بگیره به نظر من نتیجه فوق العاده تری خواهد داشت. هرچند کتابهایی مثل "نیچه و درام پست مدرن" با توضیحات تکمیلی و موشکافانه باعث ایجاد رابطه عمیق بین هنر و فلسفه در ذهن خواننده میشه ولی ما نباید قدرت بینش خودمون رو دست کم بگیریم. به هر حال، پیشنهاد من "حقیقت و زیبایی" نوشته بابک احمدیست و خواندن و تحلیل رمان ها و داستان هایی از کافکا، داستایوفسکی و آلبر کامو و ... یا حتی داستان شازده کوچولو. موفق باشی
پاسخ
سلام عرض می کنم خدمت حسین عزیز و بقیه ی دوستان
عرض بشود که خب من به این نظریه ها که هنر از پس فلسفه میاد یا نه کاری ندارم. ولی میخوام در واقع این مضوع رو بگم که یه نویسنده که کار داستان ، نمایشنامه یا فیلمنامه می کنه باید آدم اهل مطالعه ای بوده باشه و از علاقه مندی هاش خوندن جامعه شناسی و فلسفه و ... باشه.
کتاب های نسبتا خوبی توسط دوستان معرفی شد که تشکر می کنیم.
من خودم به سبب علاقه ای که به علوم انسانی و فلسفه دارم تا حدودی مطالعه می کنم و کتاب های خوب که خیلی هم سنگین نباشند رو می خونم. ولی میخوام در واقع توجهتون رو به این موضوع جلب کنم که مطالعه تو این زمینه نیاز به علاقه و حوصله داره و سال ها باید بگذره که یه جهان بینی و صاحب مسئله شدنی از پسش بیاد. بهرحال فیلمنامه نویس باید واسه نوشتن صاحب مسئله باشه که یکمی واسه حداقل خود من که هنوز هیچ جهان بینی خوبی ندارم و صاحب مسئله به طور خاص نیستم سعی می کنم ساده تر و بی آلایش تر و بدون فلسفه بافی تر بنویسم. یعنی درگیر فلسفه بافتن به نظرم نباید بشیم ما و باید بتونیم در حد و اندازه بنویسیم.

در کل چندتا از کتابایی که تا حدودی خوندم رو خدمت تون میگم: فلسفه در عمل / ادم مورتون ، ارسطو و فن شعر / زرین کوب ، و همچنین کتاب هایی که اندیشه های امثال کانت و دکارت و هگل و افلاطون و ... رو تشریح می کنن.
موفق باشید.
عاشق فیلمنامه نویسی ام چون به من اجازه ی خلق یک دنیای تازه را می دهد با آدم های تازه...
پاسخ
آگهی
هر تفکری که در ذهن هر شخصی شکل میگیره یه تفکر فلسفیه و لزوما نباید یک اثر هنری، بازتاب تفکرات فیلسوف خاصی باشه. به همین جهت گفتم که هنر از پس فلسفه بیرون میاد همون طور هم ممکنه که یک متفکر از یه اثر هنری برای بسط یک نظریه و تفکر فلسفی الهام بگیره. منظور من این بود. مرسی
پاسخ
من این کتاب رو برای اینکه بخوام تفکرات و دغدغه های یکی دیگه رو بنویسم نمیخوام(حالا بگذریم که اصلا این اتفاق امکان پذیر نیست چون هر اثری که از دغدغه ی هنرمند نیاد،نمیتونه موفق باشه)

این کتاب و امثالش رو برای این میخوام که ببینم دیگر هنرمندان و نویسندگان چطور یک نوع تفکر رو در آثارشون بازتاب دادند و از لحاظ ساختاری و محتوایی،چطور به اون تفکر اشاره کردند.
یعنی اصلا بحث تقلید نیست.برای آشنایی و بررسی نیاز دارم.
پاسخ
دوست عزیز. من اصلا نگفتم شما برید رمان های کامو رو بخونین که با دغدغه های کامو آشنا بشید و اونا رو تو آثارتون بیارید. من از کلمه "تحلیل" استفاده کردم. شما با دغدغه کامو آشنا میشید و چگونگی بازتاب اون تو آثارش رو به واسطه شیوه نگارش و پرداخت و انتخاب موضوع متوجه میشید. و این تحلیل موضوع ها و شیوه هاست که میتونه شخص رو به سمت سبک شخصی خودش سوق بده.
پاسخ
آگهی
بیشتر،صحبتم با جناب محمدپور بود که گفتند "درگیر فلسفه بافتن نباید بشیم"
خواستم بگم که من نمیخوام همچین کاری کنم.
فقط میخوام با روش های دیگران در راهِ ارائه کردن تفکراتشان در آثار خود آشنا بشم.
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :