درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی حوزه هنری
زمان کنونی: 16-9-1395، 02:17 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: G.Manager
آخرین ارسال: G.Manager
پاسخ 5
بازدید 5071

امتیاز موضوع:
  • 35 رأی - میانگین امتیازات: 3.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی حوزه هنری
سابقه آشنایی با مدرسه­ کارگاهی فیلم نامه نویسی در فرهنگ سینمای ایران به سال 1372 باز می­ گردد با این حال از زمانی که این ایده شکل گرفت تا پخته شد وجامه­ عمل پوشید قریب به سه سال زمان طی شد یعنی از سال 1369، سالی که شهید اهل قلم آوینی تصدی بخش فیلمنامه­ حوزه­ی هنری را پذیرفت.
با مروری بر پیشینه­ مدرسه­ کارگاهی فیلمنامه نویسی در می­ یابیم که روند شکل گیری آن، مثل اکثر پدیده­های فرهنگی، دارای شیبی ملایم و تدریجی بوده است. تصمیماتی که بر مبنای شرایط و ضرورت­ها شکل گرفت و تشکیلاتی که بر پایه­ امکانات و توانایی­ها برای پر کردن خلا ها محدود شد و یا گسترش یافت .
روند شتاب آلود نیازهای فرهنگی جامعه و حس تکلیف پاسخگویی به آن­ها از طریق سینما برای مسئولین وقت، منجر به دعوت از هنرمندان و صاحب نظران سینمایی به شکل گروهی شد. و این خود مقدمه ای برای تفکرایجاد کارگاه­های نگارشی . تقسیم هنرمندان در گروه های: تاریخ، جنگ، اجتماعی، کودک و … و خرید آثار افراد این گروه گردید و به سرعت حوزه ی هنری و مدرسه  کارگاهی را به عنوان قطبی برای هنرمندان درآورد. وجود علایق روز افزون نسل جوان به سینما باعث شکل گیری بخش آموزش گردید در نتیجه مدرسه ی کارگاهی در سال 1376 بُعد آموزشی به خود گرفت. ازآنجا که خیل علاقه مندان فقط به مرکز خلاصه نمی شد بحث آموزش مکاتبه ای نیز برای دوستداران سینما در سراسر کشور مطرح گردید و جامه عمل پوشید.

آموزش فیلم نامه نویسی درمدرسه کارگاهی ازارکان بسیارمهمی است که خاصیت مدرسه را بیشترمتبلورمی کند.واحدآموزش فیلمنامه نویسی درهمان سال های نخستین شکل گیری مدرسه مورد توّجه جدی مسئولین قرارگرفت و برگزاری کلاس­های استاد­­- دانشجویی زمینه  استفاده ی  صدها علاقه مند فیلم نامه نویس را درمدرسه فراهم کرد.هم اکنون مدرسه  کارگاهی با بیش از 2000 هنرجوی تحت آموزش قرارداده از مهم ترین مراکزآموزش    غیردانشگاهی محسوب می شود که توانسته است پاسخ گروه قابل توجهی ازعلاقه مندان به این حرفه ی جذاب و  دوست داشتنی را بدهد. ورود بخشی از این هنرجویان در بدنه ی سینما وتلویزیون از یک سو و تداوم فعالیت بدون وقفه ی این مرکزبه مدت نزدیک به 15 سال خود گواه کافی برای چنین اقدام سودمندی است.
در این زمینه سیستم آموزش مدرسه به گونه یی طراحی شده است که هنرجوی علاقه مند می تواند در سه مقطع: مقدماتی، تکمیلی وعالی با حجم قابل توجهی از اطلاعات فیلمنامه نویسی آشنا شود و از تجربه ی اساتید مجرب این حرفه بهره مند گردد.
علاقه مندان این حرفه تاکنون در دو بخش آموزش حضوری و آموزش مکاتبه یی تحت تعلیم قرار می گرفتند که در بخش حضوری 12 جلسه ی سه ساعته به مدت 36 ساعت در سه ماه با حضوردرکلاس وهم نفسی با استادی کارآزموده به آموختن می پرداختند و درنهایت با ارائه ی یک فیلمنامه ی کوتاه- یا بلند- تجربیات خود را محک می زدند و درکلاس مکاتبه یی با ارسال 12 درس نوبه ای و انجام تکالیف و هدایت استاد به تکمیل دوره می پرداختند.
[ازویژگی های این دوره به این نکته می توان اشاره کرد که معمولاًاکثرهنرجویان- به ویژه درکلاس های حضوری دارای تحصیلات عالیه ی دانشگاهی در رشته ها مختلف هستند که علاقه مند به سینما می باشند جالب تر آن که در برخی از این دوره ها افراد دانش آموخته رشته های سینمایی و فیلم نامه نویسی نیز حضور یا فته اند.]
در شرایط حاضرعلاوه برتدوام این دوگونه آموزش(حضوری و مکاتبه یی) آموزش« اینترنتی» فیلمنامه نویسی برای علاقه مندان ایرانی خارج ازکشوروکاربران داخلی در دست بررسی و طراحی است
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید:
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
به فیلمنامه نویسی ارج نهیم و علاقه مندانش را تشویق نماییم

پاسخ
 سپاس شده توسط farzin ، roz
ممنون از اطلاع رساني.
مانسلی هستیم كه بهترین حرفهای زندگیمان را نگفتیم...تایپ كردیم
پاسخ
 سپاس شده توسط roz
سلام
من چند روز پیش به سایت حوزه هنری سر زدم ، مدرس رو اقای شهبازی ذکر کرده بودن !!!!
امروز که رفتم ثبت نام کنم دیدم اقای اصغر هاشمی نامشون درج شده
پاسخ
 سپاس شده توسط roz
آگهی
بنده دوره سوره رفتم
استاد  ،   فیلمنامه مرا بعنوان  یادگاری از من در خواست کرد. 

در حوزه هم استاد گفت پول بده معرفیت کنم بدوستان.

به ناجا فیلم مراجعه کردم گفتند ما شما را نمیشناسیم، باید کسی شما را معرفی کند. 

سیما فیلم کارم را نپسندید چرا که از شهدا و جنگ و بسیجی در فیلمنامه ام استفاده نکرده بودم.

خودم به دفاتر سینمایی مراجعه کردم. بیست میلیون تومن خواستند تا کارم را فقط نگاه کنند.

با کارگردانی وارد صحبت شدم   ایشان گفتند اسپونسر بیار  تا   همکاری کنیم.

در مجله فیلم و غیره آگهی دادم ، هیچ تماسی گرفته نشد.
پاسخ
 سپاس شده توسط roz ، شعری
وقت بخیر
از صحبتهاتون بوی ناامیدی و البته چسبیدن به یک فیلمنامه می آید. اگر شد که شد و الا بیخیال اون شو. دنبال کار جدید برو
به فیلمنامه نویسی ارج نهیم و علاقه مندانش را تشویق نماییم

پاسخ
 سپاس شده توسط شعری

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :