درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

اقتباس با نگاهی دیگر
زمان کنونی: 20-9-1395، 10:10 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: seyedmehdi1@gmail.com
آخرین ارسال: PARADOX
پاسخ 4
بازدید 1570

امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 3.69
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اقتباس با نگاهی دیگر
Brick 
ما همه تا اسم اقتباس میاد ذهنمون یه جورایی رجوع می کنه به تقلب و کپی برداری و ... ولی در صورتی که اینطور نیست من تا دیروز با اقتباس این برخوردو داشتم حتی چند فیلم اقتباسی از یک فیلمنامه نویس معروف نیز دیده بودم که مرا بیش از پیش با این موضوع درگیر کرد تا کشون کشون مرا به خانه کتاب برد تا بتوانم از اقتباس دانش جدیدی کسب کنم که اقتباس چیست که فیلمنامه هایی هم از این راه برنده جایزه اسکار شده اند .کتاب مورد نظر را یافتم این کتاب با نام(چگونه داستان را به فیلمنامه تبدیل کنیم؟)این کتاب همراه با فیلمنامه (آب نبات قرمز) اثر محسن دامادی است .خلاصه ای از چند مطلب را زین کتاب:
اقتباس درون اشعار حافظ و فردوسی نیز بوده است تا آنها بتوانند اشعار خود را قوی تر بسرایند (با مثالهای بسیار) اقتباس چیزی میتواند باشد که در خانواده خویش اتفاق می افتد آیا می توان گفت که تمام اتفاقات زندگی ما از نظر فیلمنامه نویسی تکراری است؟خبرهایی که در گوشه و کنار ما اتفاق می افتد ، روزنامه ها،تاریخ ،حوادث،داستان شهدا و بسیار موضع دیگر بشرح اقتباس فیلمنامه زیبا و زیبا تر نیز می شوند البته با بازنویسی.
من این کتاب را نیز به شما همراهان هنرمند عزیز پیشنهاد می کنم
نظر خودتمون رو در مورد اقتباس فیلمنامه با یکدیگر بیان کنیم
امیدوارم استفاده ببرید.
هر کس مرتکب اشتباهی نشده ، اکتشافی هم نکرده است.
سفر طولاني هم با يك قدم آغاز مي شود.
پاسخ
در مورد اقتباس اگه دوستان مطلبی دارند خوشحال می شوم به اشتراک بگذارند...
اینکه چند نوع اقتباس داریم؟... چقدر باید به اثری که از رویش اقتباس می کنیم وفادار باشیم؟
از صاحب اثر چطور باید اجازه گرفت؟ یا در اقتباس آزاد باید اجازه گرفت؟
اگر از یک اثر معروف مثلا داستان های نویسنده های بزرگ مثل جلال آل احمد باشه، نیازی به اجازه از جایی هست یا نه؟
و ...
عاشق فیلمنامه نویسی ام چون به من اجازه ی خلق یک دنیای تازه را می دهد با آدم های تازه...
پاسخ
اجازه که بايد از وارثش يا نزديکترين اقوامش گرفته بشه
من خودم يه جور اقتباس کشف کردم
فرض کنيد يک داستان اورجينال داريد که خيلى نابه ولى نوع روايت خوب نيست و خسته کننده اس،اون وقت بايد چى کار کرد؟
در اينجا ميتونيد از طرز روايت يک اثر اقتباس کنيد يعنى داستان خودتونو بدون تغيير روى اسکلت يک داستان ديگه پياده کنيد و يک اثر ناب و تقريبا اقتباسى خلق کنيد
چطوره؟
پاسخ
آگهی
اقتباس کلا دو نوع هست. باقیش زیرمجموعه ای از این دوتاست. فک نکنم دسته بندی کامل تری هم باشه چون همش میره زیر مجموعه ی اینا. اقتباس اگرم آزاد باشه باید منبع ذکر بشه. بعضی از اقتباس ها از زندگینامست که بازم میره جزو همون دو دسته. کتابایی هم هست که برادرای خارجی مثه سید فیلد باقی دوستان زحمت کشیدن نوشتن. میشه ازشون استفاده کرد تا راه درست اقتباس کردن رو یاد گرفت. البته اقتباس خودش یه هنر مثل خلاصه کردنه. بیشتر فیلمایی که برنده میشه اقتباسی مثلا King speech, winters bone,hugo که تشویق شده های اسکار امثال و سال پیش هستن یا 127 ساعت اگه یه نگاه بندازید به تاریخچه ها متوجه میشید.
اقتباس کلا دو نوع هست. باقیش زیرمجموعه ای از این دوتاست. فک نکنم دسته بندی کامل تری هم باشه چون همش میره زیر مجموعه ی اینا. اقتباس اگرم آزاد باشه باید منبع ذکر بشه. بعضی از اقتباس ها از زندگینامست که بازم میره جزو همون دو دسته. کتابایی هم هست که برادرای خارجی مثه سید فیلد باقی دوستان زحمت کشیدن نوشتن. میشه ازشون استفاده کرد تا راه درست اقتباس کردن رو یاد گرفت. البته اقتباس خودش یه هنر مثل خلاصه کردنه. بیشتر فیلمایی که برنده میشه اقتباسی مثلا King speech, winters bone,hugo که تشویق شده های اسکار امثال و سال پیش هستن یا 127 ساعت اگه یه نگاه بندازید به تاریخچه ها متوجه میشید.
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نگاهی به فیلمنامه بازگشت پادشاه علی اکبر رنجبر 6 910 22-6-1394، 10:03 عصر
آخرین ارسال: arshin
  10 نكته درباره اقتباس G.Manager 1 1,429 13-4-1393، 01:14 صبح
آخرین ارسال: اکبرخوردچشم
  نگاهی کوتاه به کارنامه ی برادران داردن علی اکبر رنجبر 0 557 5-2-1393، 03:57 صبح
آخرین ارسال: علی اکبر رنجبر
  نگاهی به کارنامه ی فیلمنامه نویسی اریک راث علی اکبر رنجبر 2 1,406 2-5-1392، 07:39 عصر
آخرین ارسال: علی اکبر رنجبر
  نگاهی به ساختار فیلمنامه های اپیک/ دراماتیک mehrbod 0 1,387 22-11-1390، 03:17 صبح
آخرین ارسال: mehrbod

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :