درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

چه کسانی فیلمنامه نویس نیستند؟!
زمان کنونی: 14-9-1395، 09:30 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: sarouye
آخرین ارسال: sametfilm1379
پاسخ 15
بازدید 3039

امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه کسانی فیلمنامه نویس نیستند؟!
منبع:
*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

مقدمه: وعده کرده بودیم که یک پست توهم زدای خانه خراب کن بگذاریم برای جماعتی که گمان می کنند نوشتن فیلمنامه کار بسیار راحتی است. آنها که هنوز یک خط فیلمنامه ننوشته اند اما با دیدن یک فیلم یا سریال آبدوغ خیاری هزار و یک جور فحش و بد و بیراه می دهند به نویسنده و سازنده و هنرپیشه و قس علی هذا... و بعد با خودشان می گویند ((اگه مام پارتی داشتیم...)) یا (( حیف که حسش نیست و الا من هر چی بنویسم از این بهتره)) یا ((عمع ی منم می تونه اینجوری بنویسه...)) و ...

نه اینکه حق با این دوستان نباشد ، نه... اتفاقا در بسیاری از مواقع حرفشان درست است اما نتیجه ای که از آن می گیرند اصلا درست نیست...اصلا...

یادتان باشد که هدف این وبلاگ در وهله ی اول دعوت دوستان است به نوشتن بی هیچ هراسی ... اصلا اگر مطالب را یک دور بخوانید متوجه می شوید که ما اگر خیرخواه نباشیم بخیل هم نیستیم ... امّا... میمش را مشددتر از همیشه لفظ کنید چون این یک امّای تاریخی است: (( قضیه اصلا به این سادگی ها نیست))

وقتی یک فیلم مزخرف می بینید به این معناست که آن نویسنده (در برخی مواقع کارگردان، بازیگر و یا همه ی اینها با هم.) کارش یا کارشان را درست انجام نداده اند و اصلا به این معنا نیست که شما نویسنده خوبی هستید... اصلا...

برای خود من بارها ثابت شده که نوشتن آنقدر امر پیچیده ایست که هیچ وقت - تاکید می کنم هیچ وقت- هیچ کس نمی تواند ادعا کند کاملترین اثرش را خلق کرده است. حالا این پیچیدگی را به توان صد و هزار برسانید زمانی که دارید در گل و بلبل ترین مملکت دنیا زندگی می کنید. خیلی خیلی پیچیده تر می شود.

دارم از بحث اصلی دور می شوم و نمی خواهم این پست خیلی طولانی بشود. فهرست زیر را بخوانید تا بدانید چه کسانی - دست کم از نظر این حقیر - فیلمنامه نویس نیستند.

شما فیلمنامه نویس نیستید به این دلیل که:

1- دوستتان توی باشگاه بیلیارد یا آشپزی، دفترچه خاطراتتان را نگاه کرده و به شما گفته قلم خوبی دارید.

2- دختر خاله جانتان قربان شعرهای بی وزن و قافیه تان می رود. (این مورد در مورد پسرخاله جان، دختردایی جان و سایر بستگان نسبی و سببی با درجات مختلف صدق می کند)

3- دوست پسر (یا دخترتان) قربان اس ام اس های عاشقانه تان می رود.

4- یک بار وقتی اول دبیرستان بودید یک داستان نوشته بودید و حیف که گمش کرده اید و الّا ...

5- وبلاگ پربازدیدی دارید و همه از پست هایتان تعریف می کنند و تازه این اواخر خیلی هول هولی آنها را می نویسید و الّا ...

6- آخرِ همه فیلم ها را حدس می زنید جوری که خودتان کفتان می برّد.

7- تازگی ها یک سوژه به ذهنتان رسیده است اما وقت نکرده اید درباره اش بنویسید.

8- چند سال پیش یک دوره کلاس فیلمنامه نویسی رفته اید اما چون کارهای مهم تری داشتید نشد که ادامه بدهید و خیلی حیف شده و آره و اینها...

9- یک تصویر توی ذهنتان است که اگر ته یک فیلم عاشقانه باشد ملت کلی گریه خواهند کرد (یا خواهند خندید، در هر صورت خیلی فرقی نمی کند، شما فیلمنامه نویس نیستید، گیر ندهید خب!)

10- حرف زدنتان خیلی شبیه علی صادقی (یا بهاره رهنما) ست و توی جمع به بمب خنده و انرژی معروفید...

11- حاضر جوابید و کلی ضرب المثل و جملات قصار بلدید و به راحتی مثل آدم های توی فیلم ها حرف می زنید.

12- به این نتیجه رسیده اید که باید یک کاری بکنید و اینطوری اصلا نمی شود... یعنی که چه بعد از بیست و چند سال عاطل و باطل مانده اید... والله ... با این نان هایشان!

13- حس می کنید اگر بنویسید می ترکانید!

14- یک خواب دیده اید که جان می دهد برای فیلم های تخیلی هالیوود!

15- یک فیلم هالیوودی دیده اید و حس می کنید اگر به فارسی برگردانده شود با کمی دستکاری چیز بدی نمی شود.

16- می خواهید بازیگر شوید ولی چون پارتی ندارید دوست دارید از طریق نویسندگی وارد دنیای سینما شوید و بعد در فیلمی که خودتان نوشته اید...

17- رمان های زیادی خوانده اید و خودتان هم نمی دانید چرا تا به حال به فکر نوشتن فیلمنامه نیفتاده اید...

18- یکی از مطالبتان توی روزنامه چاپ شده و یکی از اعضای فامیل - مثلا مادرتان- به شما افتخار می کنند. (این مورد تا سقف چندین مطلب برای بخش اول جمله و نیز همه اعضای فامیل برای بخش دوم جمله مصداق دارد)

19- هر چه بنویسید از فیلمنامه ی این فیلم آخر جواد رضویان که بهتر است که... (این مورد شامل فیلم های اول، وسط و آخرِ رضا شفیعی جم، بهنوش بختیاری، قدرت الله صلح میرزایی ، احمد پور مخبر و ... هم می شود)

20- به هر دلیلی فکر می کنید چون پول، پارتی و شانس ندارید، حرام شده اید وگرنه همه می دانند که شما چه نابغه ای هستید.

21- ... حالا گیریم من تا مورد صد و بیست و یک بخواهم ادامه بدهم ... شما تا همینجا متوجه نشدید که فیلمنامه نویس نیستید؟ ... نیستید جانم نیستید... چرا بیخودی وقت ما و خودتان را می گیرید...

-----------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت های مهم:

1- هیچ کدام از حرف های بالا به این معنا نیست که شما فیلمنامه نویس بشو نیستید... دقت کنید به تیتر مطلب: شما فیلمنامه نویس نیستید... نه اینکه نمی توانید باشید!

2- از شما چه پنهان خیلی از این موارد درباره خود من صدق می کرد و من فیلمنامه نویس نبودم... اما شدم!

3- فیلمنامه نویسی یعنی یک جو استعداد + یک عالمه پشتکار ...

در نتیجه با تلاش و تلاش و تلاش و البته گرفتن راهنمایی درست و به بیراهه نرفتن، بسیاری خواهند توانست و خب بنا به همین دلایل بسیاری نخواهند توانست. این پست برای توهم زدایی از آن دسته دوم نوشته شده است!

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*
پاسخ
فیلمنامه نویسانی با حس و حال موارد بالا، منو به یاد گفته آیزاک آسیموف انداخت:
اگر پزشکم به من بگوید، بیش از پنج دقیقه زنده نیستم، وقتم را تلف نخواهم کرد، سریعتر تایپ می‌کنم.
شاید فکر کنید آسیموف اغراق کرده: ولی واقعا اگر پزشک شما بگوید تا پنج دقیقه دیگه هم نه تا یکماه دیگه بیشتر زنده نیستید، آیا حاضر می شوید پشت ماشین تحریر یا کامپیوتر بشینید و تمام مدت را مشغول تمام کردن فیلمنامه ای که داشتید می نوشتید، بشوید...؟ یا اگر این حرفه را بیشتر از همه ما دوست داشته باشید، فیلمنامه جدیدتان را شروع می کنید؟ منظورم را گرفتید...این حرفه سخت تر و شیرین تر از همه حرفهاییست که بخواهید با آن مقایسه اش کنید...
اوه...نه من که نمی تونم! شاید برم مسافرت، یا سعی میکنم بیشتر با دوستام و خانوادم باشم و با اینکه تخیل رو دوست دارم شاید خودمو آماده کردم تا وقتی رفتم اون دنیا با حقیقت روبرو بشم و نترسم!
حالا از شوخی گذشته: ما چقدر فیلمنامه نویسی رو دوست داریم؟ تا حد مرگ...آیا تا آخرین لحظه می خواهیم برای سینما بنویسیم؟
این حرفا برای اشخاصی که شما گفتی اصلاً صدق نمی کنه؟ اینا رو گفتم برای خودمون که میگیم فیلمنامه نویسیم... واقعاً این حرفه رو چقدر دوست داریم؟
پاسخ
من اگه بدونم یک ماه بیشتر فرصت ندارم،
اول طرحهامو به فیلمنامه تبدیل میکنم. بعد ایده هامو به طرح.
سعی هم می کنم در حد توانم بهترین کارهامو ارائه بدم....
آنچه آدم را تشکیل می دهد، نتیجه ی عمل اوست نه حرفهای او...22
پاسخ
آگهی
خوب هميشه تصورات با واقعيات يكم فرق داره چون اگه بدونم يكماه ديگه قراره بميرم احتمالا كل تخيلات مغزم از كار بيفته

ولي بارها به اينكه اگه بميرم (بي خبر ) فكر كردم و حتي وصيتم كردم به همسرم گفتم تمام طرحهامو جمع كن بده به يه نويسنده

بهشم بگو چه جوري فكر ميكردم تا اونجور كه ميخوام بنويستشون چون من قصدم از نوشتن معروف شدن نيست پولدار شدنم نيست

من با نوشتن دوست دارم حداقل يك نفر با ديدن فيلم اشتباه شخصيت اصلي رو تكرار نكنه شايد براي يك نفر و فقط يك نفر مفيد باشم
هر كجا اراده اي باشد راه هم هست
پاسخ
تمامی موارد 1 تا 21 خصوصیات بالقوه یک فیلمنامه نویس هستند که با این نوشته به جای اینکه بهشون بها داده بشه داره سرکوب میشه!!!
برای بهترین ها دعا کن؛ برای بدترین ها آماده باش
PRISONERS
پاسخ
اين نوشته از وبلاگ آقاي جوانمرده تا مطلبي رو كامل نخونديد در موردش قضاوت نكنيد

اونجا و دو اون وبلاگگگگگگگگگگگگگگگ از ايشون سوال شده بود كه چگونه بفهميم فيلم نامه نويسيم يانه

ايشونم آخرش گفتن كه اينها نه دليل فيلم نامه نويس بودنه نه نيست

آقاي جوانمرد هميشه از فيلم نامه نويسان حمايت و خيلي هم كمك كردن بهتره خيلي عجولانه قضاوت نكنيم

هر كجا اراده اي باشد راه هم هست
پاسخ
آگهی
بله... اول باید آقای جوانمرد رو بشناسیم و بعد قضاوت کنیم چون مطلب چه کسی فیلمنامه نویس نیست فقط تو وبلاگگگگگگگگگگگگگگگگگ ایشون مفهوم پیدا میکنه و اگر کسی اونو کپی کنه تو تالاری با همین موضوع مفهومش تغییر میکنه و بعد قضاوت ها ناعادلانه میشه، البته امیدوارم شما هم منظورم فهمیده باشید!
حالا اگه کسی می خواد مثل من قضاوت نکنه و آقای جوانمرد رو بهتر بشناسه و میخواد فیلمنامه نویس بشه، خواهشاً به وبلاگ آقای جوانمرد نگاهی بنداز:
پاسخ
(29-11-1390، 03:06 صبح)mehrbod نوشته است: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*من اگه بدونم یک ماه بیشتر فرصت ندارم،
اول طرحهامو به فیلمنامه تبدیل میکنم. بعد ایده هامو به طرح.
سعی هم می کنم در حد توانم بهترین کارهامو ارائه بدم....
قصدم این نبود که ادعا کنم...
راستش من سه تا طرح انیمیشن دادم به تهیه کننده و منتظرم که جوابشو بدن، و چون دوست ندارم کارم نیمه رها بشه گفتم اول اونها رو کامل می کنم.
در مورد نوشتن طرح که گفتم دو سه تا ایده خوب از نظر خودم دارم که گفتم تکمیلشون می کنم.
پاسخ
سلام به همه ی دوستان!
این اولین تاپیک منه و خوشحالم که با اینجا آشنا شدم تا فیلمنامه نویس نیستم رو به میخوام بشم تغییر بدم!
و به تمامی کاربران مححترم و قطعا عزیز خسته نباشید میگم!
پاسخ
آگهی
من اتفاقا این مطلب رو توی وبلاگگگگگگگگگگ شون خوندم و مخلص آقای جوانمرد هم هستم ولی یه مسئله مهم:
اساسا این نوشته؛ یک نوشته وبلاگی است و ارزش علمی ندارد ... یه جور نوشته شخصیه. من حتی با وجود اینکه توی وبلاگ ایشون این پست رو خوندم باز حس خوبی نسبت بهش نداشتم ولی هیچ ایرادی هم به نوشته نمی گیرم چون بعنوان یه پست وبلاگی خیلی قشنگه ... من خودم وبلاگ دارم گهگاهی یه چنین پست های تخریبی می زنم که صددرصد بدون غرض است ولی دوستان نزدیکم ایراد می گیرن که چرا یه طرفه می نویسی! من بهشون حق میدم چون توی پس زمینه ذهنی شون یه نوشته خبریه و انتظار دارن جبهه حق و عدالت کاملا رعایت شده باشه در صورتیکه منی که توی وبلاگ یه چنین چیزی نوشتم جنبه های ادبی و زیبایی اش بیشتر مد نظرم بوده... حالا اگه به این نوشته محض خنده و تجدید خاطره نگاه بکنید ایراد که نداره هیچ خیلی هم جالبه ولی اگه بشه ملاک شما برای تصمیم گیری قطعا اشتباهه چون هیچ پایه و مبنای علمی و عقلی نداره و به تبع اون گذاشتن اش توی اینجایی که کار تخصصی میشه باعث گمراهی میشه، البته نقل کردن اش اینجا هم می تونه ایرادی نداشته باشه به شرطی که کمی تحمل داشته باشید بذارید بحث های عقلانی بجای بحث های احساسی جاری بشه کسی خدای نکرده با خوندن یه چنین چیزایی دلسرد نشه...
برای بهترین ها دعا کن؛ برای بدترین ها آماده باش
PRISONERS
پاسخ
این پست و گذاشتم چون قبل اینکه بیام اینجا فکر می کردم نویسنده و ترانه سرای خوبی هستم
عاشق نوشتن هستم ، فرقی نمی کرد چی مینویسم یا با چی باید می نوشتم ! اگه قلم و کاغذ بود که بهتر اگه پای کامپیوتر بود تایپ می کردم اگه موبایل بد می نوشتم تو موبایل ، حتی چند بار رو دیوار هم نوشتم!
به هر حال
شاید از دوره راهنمایی که اولین داستان کوتاهم رو برای مسابقات مدرسه ای نوشتم بیشتر شده ولی تنها کار خوبم بود اون !
و بعد که شروع کردم به نوشتن (البته بدون مطالعه ) اطرافیانم تعریف می کردند . ولی خودم راضی نبودم !
نوشته دومم هم همینطور شد ! بعد دیدم نه لحنی واسه نوشته جدید عوض شده نه نوع لبخندهاشون !

گفتم یه جا داره می لنگه !شروع کردم مطالعه کردن البته فکر کنم نسبت به قبل پیشرفت کردم یه مقدار !
تا اینکه این مطلب رو خوندم گفتم بزارم اینجا که اگه کسی که فکر میکنه فیلمنامه نویسی تو خونشه و ذاتی داره اینو بدونه که بدون مطالعه ؛ تمرین و تحقیق هیچ چی نیست !

نظر خودم رو بیشتر پی نوشتها جلب کرد !
( با حلوا حلوا - دهن شیرین نمی شه)

پاسخ
این متن برای کسانی ست که تو نوشتن تنبلن، مثل من!!!
که با خوندنش شاید! به خودشون بیان...
پاسخ
آگهی
شاید تیتر می زد به صرف این موارد شما فیلمنامه نویس نیستین یه خورده بهتر می شد.
چون هر کدوم از موارد اگه درست و اصولی روش کار بشه می تونه جرقه اولیه فیلمنامه نویسی باشه.
می دونیم که کار نیکو کردن از پر کردن است. مطالعه و آموزش برای یاد گرفتن چهار چوب و اصول خوب و البته لازمه اما فیلمنامه نویس خوب به نظر من کسی که به جای کپی برداری و تقلید از آثار دیگه خوذش اثر جدید خلق کنه. فیلمنامه نویس باید خلاق ، با پشتکار ، جسور ، صبور و انتقاد پذیر باشه. و در نهایت سخت گیر ترین و در عین حال منصف ترین منتقد کارهای خودش باشه.
و البته خواستن توانستن است.
خواستن ، توانستن است.

پاسخ
راستش بار اولی که این پست رو خوندم یه کم حالم گرفته شد ولی بعد فکر کردم چه ایرادی داره نظراته دیگرون رو خوند و نقد کرد. صادقانه بگم خیلی از اون موارد در مورد خودم صدق می کرد. البته در دورانی که تازه نوشتن رو در نوجوانی آغاز کرده بودم. من فکر می کنم همه ما یه جورایی حداقل بعضی از اون موارد رو تجربه کردیم. همه ی ما یه نقطه آغاز داشتیم. این مهم نیست که کی چه طوری نوشتن رو آغاز کرده مهم اینه که کی می تونه کارش رو ادامه بده و موفق هم باشه. هیچ کسی نمی تونه به زور یا صرفه تشویق و به به و چه چه دیگرون نویسنده بشه اگه هم بشه نمی تونه نویسنده بمونه اگه هم بمونه نویسنده ی موفق و مردمی نخواهد بود. مخاطبه که تعیین می کنه ما موفق هستیم یا اصلا نویسنده هستیم یا نه. پس اگه واقعا اهل نوشتنیم و به آن بها میدیم باید از این نقد ها و اظهارنظراته سلیقه ای نترسیم و شک به دلمون راه ندیم. اونی که تعیین می کنه ما نویسنده هستیم یا نه بازخورد آثار ماست.
پاسخ
با درود.
باید عرض کنم ، جانا سخن از زبان ما میگویی.
مرسی. با اینکه بصورت دیالوگی و مهاورهای نوشته بودید ولی بسیار برایم جالب بود.
البته نه فقط برای من ، بلکه در ابتدا که وارد شدم برای نگارش پیام ، با دید آقای کریم زاده وارد شدم و سطر اول رو نوشتم.
مرسی.
کنعانی / مشاور فرهنگی سیاسی آقای کریم زاده22
پاسخ
آگهی

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Tongue شما فیلمنامه نویس نیستید!! hosssssein 9 2,022 25-8-1391، 02:21 عصر
آخرین ارسال: maryamtala
  23 اندرز برای کسانی که وقت ندارند بنویسند mehrbod 10 2,265 12-4-1391، 11:07 عصر
آخرین ارسال: eshghefilm
  ده توصیه طلایی بیلی وایلدر به فیلمنامه نویس ها Komeil 2 1,292 18-1-1391، 11:34 عصر
آخرین ارسال: Raggedy Man

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :