درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنید    
*نادان بمانید و جستجوگر *

چطور مي توان پرده سوم داستان را پوياتر و بهتر نمود
زمان کنونی: 3-11-1396، 05:39 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: G.Manager
آخرین ارسال: G.Manager
پاسخ 1
بازدید 1232

امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 3.44
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چطور مي توان پرده سوم داستان را پوياتر و بهتر نمود
#1
نوشته مرلين هورو ويتز Marilyn Horowitz
منبع:movieoutline

اگر (در خلق فيلمنامه ها)به مرحله اي رسيده ايم كه ديگر داستانها بنظرداراي پاياني تكراري هستند، شما چطور مي خواهيد براي داستانتان يك پايان جديد و بكر مهيا نماييد؟ موضوع با اهميت اين است كه نقطه نظرات و اعتقادات شما مي خواهند چيز جديدي خلق نمايند، حال مي خواهد غم انگيز و يا خوشحال كننده باشد.
نويسندگان بمنظور ايجاد حرفي جديد در داستان، لازم است به اين درك برسند كه با توجه به تحولات گسترده اقتصادي جديد، جهان وارد چه تغييرات بزرگي گرديده و چطور بر مسير زندگي افراد تاثير گذاشته است. كليد نوشتن يك پرده سوم جديد اين است كه ببينيم جهان چگونه تغيير كرده و داستنهايي نوشته شود كه نحوه رسيدن به زندگي بهتر را نشان دهد. خيلي از مردم شغل خود را از دست داده اند و در سرمايه گذاري هايشان نيز چيزي جز ضرر بدست نياورده اند و در نتيجه مجبورند جوهره خود را بارديگر در زندگي محك بزنند و به خودسازي مجدد بپردازند. پايان خوشي كه (شايد) در زندگي واقعي در انتظارش بوديم، ديگر وجود نخواهد داشت و بنابراين پرده سومهاي جديدي كه طراحي مي شوند علاوه براينكه مي بايست نويد دهنده طراوت زندگي باشند، لازم است اميد بخش احساسات گرم آينده اي باشند كه زياد از ما دور نخواهند بود.
داستانهاي موفق جديد به همان خوبي كه بازتاب دهنده تجربيات روزانه ما در زندگي مي باشند، ارايه دهنده راه حلهاي خوبي هم براي اين زندگي مي باشند. بنابراين داستاني شبيه "پرواز"(UP) كه پيرمردي بعد از مرگ همسرش نااميد نشده و دست به تجربيات جديدي مي زند، مثالي است عالي از چنين داستانهايي كه به ما داشتن اميد را ارزاني مي كند و نشان مي دهد كه ما توانايي بازآفريني مجدد زندگي خود را داشته و در هر نقطه اي از زمان مي توانيم ديدگاه هاي اميدبخش جديدي را در زندگيمان وارد نماييم. مثال ديگر در اين خصوص فيلم كمدي "Easy Virtue" مي باشد كه در آن زن ميان سالي رابطه عاشقانه اي را با مرد جواني آغاز مي كند كه پدر اين مرد، خودش درگير ازدواج بدي با شخص ديگري شده است و در آخر عاشق همين خانم كه معشوقه پسرش است، مي شود(!) و داستان در نهايت به سمت اتفاقات خوبي پيش مي رود. در واقع اين داستان به ما مي گويد كه براي پيدا كردن عشق واقعي هيچ زمان دير نيست و هر لحظه مي توان زندگي جديدي را اغاز نمود.

شما در خلق يك داستان جديد مي بايست به دنياي پيرامونتان دقت كافي داشته باشيد چرا كه مردم وقتي به سينما مي آيند نه تنها مي خواهند خود را از مشغوليات روزمره آزاد سازند بلكه از ما مي خواهند در درك تجربيات جديد زندگي كمكشان كرده و براي رويايي با اين تجربيات، ديدگاه هاي جديدي پيش رويشان قرار دهيم.

براي اينكه به يك پايان بندي خوب در داستانتان برسيد، تمرينهاي زير را انجام دهيد:
براي مثالمان از فيلم "پدرخواندهI" استفاده مي كنيم كه داراي يك پايان بندي قديمي مي باشد:

1. بطور خلاصه پاياني را كه اكنون براي فيلمنامه تان درنظر گرفته ايد، توصيف نماييد. مثلاً‌اگر فيلم پدرخوانده متعلق به شما بود، ممكن بود اينطورمي نوشتيد: مايكل مسئوليت كسب و كار خانواده كورلئونه را بر عهده مي گيرد.
2. حالا يك پايان متضاد براي سناريو در نظر بگيريد. مثلاً چي مي شد اگر مايكل بعد از تير خوردن پدرش به بيمارستان نمي رفت و او را نجات نمي داد و با همسرش "كِي"، زندگي خوب و خوشش را تا آخر ادامه مي داد.
3. بصورت خلاصه وحشيانه ترين و ناپسندترين پايان را هم درنظر بگيريد. مثلاً در پدرخوانده چه مي شد اگر همسر مايكل در سيسيل مي ماند و به زندگيش ادامه مي داد و تاكستاني را هم خريداري مي نمود.

آخرين مثال نشان مي دهد كه چطور شما مي توانيد يك پايان بندي قديمي را به يك نمونه جديدش تبديل نماييد. براي اين پايان بندي انتخابي در فيلم پدرخوانده، مايكل مي تواند حوادث جديدي را براي زندگي خودش انتخاب نمايد و به اين شكل به خودسازي جديدي دست بزند. حالا همين سوال را از خودتان بپرسيد كه چطور كاركتر شما مي تواند در فيلمنامه تان به اين شكل عمل نمايد. در سايه شرايط فعلي اقتصادي، كاركتر شما، همانند مخاطبتان، مي بايست مسير جديدي و موفقيتهاي جديدي را در زندگيش تجربه نمايد. يك فيلم خوب مي تواند الهام بخش ما براي پاره كردن مرزبنديهاي قديمي ذهنمان و تلاش براي رسيدن به روياهايمان در زندگي باشد. تلاش براي رسيدن به يك پايان بندي جديد براي داستانتان، كمك مي كند كه به ديدگاه جديدي از تجربيات خود دست پيدا كرده و با توجه به ابعاد جديد از زندگي، جريانهاي بهتري را وارد اثرتان نموده و آن را به توليد نزديكتر نماييد.
به فیلمنامه نویسی ارج نهیم و علاقه مندانش را تشویق نماییم


پاسخ
 سپاس شده توسط رضاقلیخانی


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کشتن کاراکتر در داستان Mohammad.R 0 725 28-9-1395، 08:58 عصر
آخرین ارسال: Mohammad.R
  شنل قرمزی- نوشتن شخصیتهای بهتر به کمک افسانه های کهن G.Manager 2 943 8-12-1394، 04:05 صبح
آخرین ارسال: moji.30nama
  چگونه از ایده‎‎های‎مان یک داستان بسازیم؟ sarouye 1 1,157 2-12-1394، 03:31 عصر
آخرین ارسال: porsafar90
  سنجش کشمکش در داستان G.Manager 0 583 14-11-1394، 02:01 صبح
آخرین ارسال: G.Manager
  نگاهي به فيلم نامه گاو و داستان بر اساس عزاداران بيل ( قصه چهارم ) majid-chesta 0 779 31-4-1393، 02:34 عصر
آخرین ارسال: majid-chesta

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :