درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنید    
*نادان بمانید و جستجوگر *

ساختارعالي طرح
زمان کنونی: 3-11-1396، 05:39 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: G.Manager
آخرین ارسال: G.Manager
پاسخ 1
بازدید 1260

امتیاز موضوع:
  • 20 رأی - میانگین امتیازات: 3.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساختارعالي طرح
#1
منبع: filmscriptwriting.com
هرچه قدر ايده شما بكر و خلاقانه باشد، اگر نتوانيد آن را به يك داستان خوب تبديل نماييد، بازهم هيچ ارزشي نخواهد داشت. به عنوان يك فيلمنامه نويس، ساختار درست طرح اين توانايي را به شما خواهد داد كه ايده خود را به يك داستان جذاب تبديل نماييد.

ايده آغازين
ايده آغازين شما مي بايست قابليت توصيف در يك يا دو جمله داشته باشد. به عنوان مثال فيلم Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby تنها به خاطر ايده اش" Will Ferrell as a NASCAR driver" توانست فروش خوبي داشته باشد. به همين سادگي.

*شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

لازم است كه اصل ايده خود را به شكلي ساده به مديران هاليوود بفمهمانيد تا بدون آنكه آن را فراموش نمايند،‌با مشاورينشان مطرح كنند. نهايتاً شخص تصميم گيرنده مورد نظر ايده شما را بشنود و شروع پروژه را اعلام نمايد.

پس زمينه
پس زمينه در واقع بيانگر گذشته كاركتر است كه مخاطب شما به كمك آن مي تواند به درك درستي از شخصيت و داستان پيرامون آن برسد. همانند تفكرات كاركتر، اين اطلاعات نيز مي بايست به هنگام كنش و صحبتهاي او قابل دستيابي باشد. در اين خصوص مي توان از راوي داستان و يا فلاش بكهاي مختلف نيزاستفاده نمود اما بعضي اشخاص هم هستند كه اين طرز كار را نوعي تنبلي در فيلمنامه نويسي مي دانند. لازم است پس زمينه ها را در اشاراتي مختصر و نه در موضوعاتي مفصل و مشروح درج نماييد. گره هاي پس زمينه تنها باعث كند شدن سرعت فيلمنامه و پيشرفت ضعيف آن خواهند شد.

توضيحات منطقي داستان

اين توضيحات، اطلاعاتي درباره خط اصلي داستان هستند كه لازم است مخاطبين به طور كامل درك نمايند. به عنوان مثال به فيلم "نمايش ترومن" توجه كنيد كه در آن شخصيت "جيم كري" چطور بخاطر ترس از آب، قادر به سوار شدن به قايق براي رفتن به خارج از شهر، نمي باشد. اين ترس هم از دوران كودكي او و زماني كه پدرش در يك طوفان دريايي غرق شده است،‌ ايجاد گرديده است. حال لازم است كه اين توضيحات به شكلي داستاني در گره قصه قرار داده شوند. فراموش نكنيد: "نشان دهيد نه اينكه بگوييد."

روند داستان
هر فيلمنامه اي را كه مي توانيد مطالعه كنيد تا متوجه شويد كه كنش قهرمان هرچه داستان به جلو مي رود سختر مي شود. اين همان روند داستان است. به داستانتان به مثابه يك ترن هوايي پر پيچ و خم(در شهرهاي بازي) نگاه كنيد. اوجها بلندترو فرودها عيقتر مي شوند. يك داستان هم به همين شكل است، ترني پر پيچ براي هيجان و احساسات. هرچه موانع سختر مي شوند، صحنه ها نيز كوتاهتر مي گردند تا اينكه داستان به حد نهايي تنگنا و فشار وارد مي شود.

نقاط عطف:
نقاط عطف صحنه هايي هستند كه در فيلمنامه، داستان را با قدرت بسيار به جلو حركت مي دهند. اين نقاط به داستان و شخصيتهايش چنگ انداخته و آن را در مسير جديدي قرار مي دهد. هر زمان احساس كرديد كه داستانتان رو به سستي و رخوت گذاشته است، لازم است از اين نقاط تغيير، در داستانتان قرار دهيد تا روحي تازه در آن دميده شود.

موانع:
موانع نيروهاي دروني و بيروني هستند كه در برابر رسيدن قهرمان به اهداف نهاييش قرار مي گيرند. شما مي توانيد اين موانع را همانند يك توپ برفي در نظر بگيريد كه در يك سراشيبي به نيرويي مهيب تبديل مي گردد. توپ هر لحظه حجم و سرعتش بيشتر مي شود تا اينكه در آخر به پايين سراشيبي برخورد مي نمايد.

پوشش دراماتيك
به عنوان يك فيلمنامه نويس اين زماني اتفاق مي افتد كه شما به مخاطب اجازه دهيد موضوع مهمي را بداند كه قهرمان از آن بي خبر است. به عنوان مثال زماني كه قهرمان شما به دوستش پيشنهاد ازدواج مي كند در حاليكه قبلش ديده ايم كه چطور دوستش به همراه شخص ديگري با هم بوده اند و يا خانواده اي كه تنها دارايي محبوبشان را براي پرداخت بدهيشان مي فروشند در صورتيكه اين بدهي برايشان پرداخت گرديده است.

نقطه اوج
بزرگترين صحنه فيلم، نقطه اوج آن مي باشد. خوبي و شر به يك نقطه نهايي مي رسند و تمام شريانهاي داستان به آن ختم مي گردد. قهرمان شما مي بايست دست به آخرين مبارزه اش بزند حال چه بصورت بيروني باشد و يا دروني.

نتيجه
آخرين صحنه فيلم مي باشد. همه چيز در جهان داستان به سمت وجهي منطقي تمايل پيدا كرده، شخصيت داستان شما به رشد جديدي دست يافته است و "اكنون سوار به سمت غروب خورشيد" آماده زندگي غني و پر محتوي مي شود.
به فیلمنامه نویسی ارج نهیم و علاقه مندانش را تشویق نماییم


پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :