درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

شما فیلمنامه نویس نیستید!!
زمان کنونی: 15-9-1395، 03:54 صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: hosssssein
آخرین ارسال: maryamtala
پاسخ 10
بازدید 2023

امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 3.88
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شما فیلمنامه نویس نیستید!!
Tongue 
منبع: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*

شما فیلمنامه نویس نیستید به این دلیل که:

1- دوستتان توی باشگاه بیلیارد یا آشپزی، دفترچه خاطراتتان را نگاه کرده و به شما گفته قلم خوبی دارید.

2- دختر خاله جانتان قربان شعرهای بی وزن و قافیه تان می رود. (این مورد در مورد پسرخاله جان، دختردایی جان و سایر بستگان نسبی و سببی با درجات مختلف صدق می کند)

3- دوست پسر (یا دخترتان) قربان اس ام اس های عاشقانه تان می رود.

4- یک بار وقتی اول دبیرستان بودید یک داستان نوشته بودید و حیف که گمش کرده اید و الّا ...

5- وبلاگ پربازدیدی دارید و همه از پست هایتان تعریف می کنند و تازه این اواخر خیلی هول هولی آنها را می نویسید و الّا ...

6- آخرِ همه فیلم ها را حدس می زنید جوری که خودتان کفتان می برّد.

7- تازگی ها یک سوژه به ذهنتان رسیده است اما وقت نکرده اید درباره اش بنویسید.

8- چند سال پیش یک دوره کلاس فیلمنامه نویسی رفته اید اما چون کارهای مهم تری داشتید نشد که ادامه بدهید و خیلی حیف شده و آره و اینها...

9- یک تصویر توی ذهنتان است که اگر ته یک فیلم عاشقانه باشد ملت کلی گریه خواهند کرد (یا خواهند خندید، در هر صورت خیلی فرقی نمی کند، شما فیلمنامه نویس نیستید، گیر ندهید خب!)

10- حرف زدنتان خیلی شبیه علی صادقی (یا بهاره رهنما) ست و توی جمع به بمب خنده و انرژی معروفید...

11- حاضر جوابید و کلی ضرب المثل و جملات قصار بلدید و به راحتی مثل آدم های توی فیلم ها حرف می زنید.

12- به این نتیجه رسیده اید که باید یک کاری بکنید و اینطوری اصلا نمی شود... یعنی که چه بعد از بیست و چند سال عاطل و باطل مانده اید... والله ... با این نان هایشان!

13- حس می کنید اگر بنویسید می ترکانید!

14- یک خواب دیده اید که جان می دهد برای فیلم های تخیلی هالیوود!

15- یک فیلم هالیوودی دیده اید و حس می کنید اگر به فارسی برگردانده شود با کمی دستکاری چیز بدی نمی شود.

16- می خواهید بازیگر شوید ولی چون پارتی ندارید دوست دارید از طریق نویسندگی وارد دنیای سینما شوید و بعد در فیلمی که خودتان نوشته اید...

17- رمان های زیادی خوانده اید و خودتان هم نمی دانید چرا تا به حال به فکر نوشتن فیلمنامه نیفتاده اید...

18- یکی از مطالبتان توی روزنامه چاپ شده و یکی از اعضای فامیل - مثلا مادرتان- به شما افتخار می کنند. (این مورد تا سقف چندین مطلب برای بخش اول جمله و نیز همه اعضای فامیل برای بخش دوم جمله مصداق دارد)

19- هر چه بنویسید از فیلمنامه ی این فیلم آخر جواد رضویان که بهتر است که... (این مورد شامل فیلم های اول، وسط و آخرِ رضا شفیعی جم، بهنوش بختیاری، قدرت الله صلح میرزایی ، احمد پور مخبر و ... هم می شود)

20- به هر دلیلی فکر می کنید چون پول، پارتی و شانس ندارید، حرام شده اید وگرنه همه می دانند که شما چه نابغه ای هستید.

-----------------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت های مهم:

1- هیچ کدام از حرف های بالا به این معنا نیست که شما فیلمنامه نویس بشو نیستید... دقت کنید به تیتر مطلب: شما فیلمنامه نویس نیستید... نه اینکه نمی توانید باشید!

2- از شما چه پنهان خیلی از این موارد درباره خود من صدق می کند و من هم باید کار کنم تا این کاره شوم...

3- فیلمنامه نویسی یعنی یک جو استعداد + یک عالمه پشتکار ...

در نتیجه با تلاش و تلاش و تلاش و البته گرفتن راهنمایی درست و به بیراهه نرفتن، بسیاری خواهند توانست و خب بنا به همین دلایل بسیاری نخواهند توانست. این پست برای توهم زدایی از آن دسته دوم نوشته شده است!
آری گلم، دلم حرمت نگه دار ..
کاین اشک خونبهای عمر رفته من است!
پاسخ
وقت بخیر
دوستان الان با دیدن این موضوع(که از وبلاگ آقای جوانمرد اومده و hosssssein هم لینک اونو نذاشته 7070، یه موضوعی به ذهنم رسید.
آیا کلاً موافقید مطالب دیگران در اینجا کپی شود یا اینکه تنها لینک مطالب را قرار دهیم.؟
به فیلمنامه نویسی ارج نهیم و علاقه مندانش را تشویق نماییم

پاسخ
(19-5-1391، 05:50 عصر)Admin نوشته است: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*وقت بخیر
دوستان الان با دیدن این موضوع(که از وبلاگ آقای جوانمرد اومده و hosssssein هم لینک اونو نذاشته 7070، یه موضوعی به ذهنم رسید.
آیا کلاً موافقید مطالب دیگران در اینجا کپی شود یا اینکه تنها لینک مطالب را قرار دهیم.؟

به نظر من،خود مطلب گذاشته بشه،و آخر مطلب لینک اصلی اونو قرار بدیم
با اینکار:
1-هم تو خود مطلب مطالبی آموزنده گذاشته میشه(دسترسی آسان)
2-هم دزدی محسوب نمیشه و منبع اصلی ذکر میشه
البته این نظر من بود
خوشحال میشم نظر بقیه دوستان رو بدونم
پاسخ
آگهی
اينجور مطالب بهتره لينك گذاشته بشه دفعه قبل اين مطلب كه ارسال شده بود خيلي ها موضع گرفته بودن كه چرا اينو نوشته و كلي حرف و حديث

در صورتي كه وبلاك آقاي جوانمرد رو از اول بخونن سوتفاهم ايجاد نميشه كه چرا نوشته فيلمنامه نويسي نيستيد و.........
هر كجا اراده اي باشد راه هم هست
پاسخ
(19-5-1391، 05:50 عصر)Admin نوشته است: *شما قادر به دیدن لینک ها نیستید ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید*وقت بخیر

اگر بخوایم درست فکر کنیم بهتر این هستش که اشاره ای به موضوع بکنیم و برای خوندن مطلب لینکش رو بذاریم که علاقه مندان اون موضوع برن به سایت اصلی ، اما از اونجایی که ما توی ایران هستیم و سرعت اینترنت آدم رو یاد کالسکه میندازه ، ناچاریم که مطلب رو کامل بذاریم تا دوستانی که به اینترنت مثلا پر سرعت دسترسی ندارن بتونن از متن کامل بهره ببرن و برای رفع عذاب وجدان هم در آخر اسم منبع رو ببریم

پاینده باشید

مهر افزون

من و قلم . . .
پاسخ
من هم فکر می کنم بهتره مطلب با ذکر منبع گذاشته بشه. هر کس خواست مطلب بیشتری رو بدست بیاره، وارد منبع میشه و تو تو اونجا می تونه اطلاعات بیشتری رو تو اون زمینه بدست بیاره...
آنچه آدم را تشکیل می دهد، نتیجه ی عمل اوست نه حرفهای او...22
پاسخ
آگهی
اول اینکه این مطلب کلاً تکراریه و قبلا توی سایت قرار گرفته. دوم اینکه برای احترام به حقوق دیگران باید از خودمون شروع کنیم و این یعنی اینکه منبع باید ذکر بشه و سوم اینکه به خاطر مشکل اینترنت که دوستان ذکر کردن، بهتره اصل مطلب اینجا قرار بگیره.
راز بلوغ در بردباری فراوان نهفته است.22
پاسخ
من هم با بقیه دوستان موافقم.بهتره منبع ذکر بشه تا حقی خدای نکرده از کسی ضایع نشه و دوستان دچار سوءتفاهم نشن.این قضیه احترام به حقوق دیگران و خودمونه,که بعدها اگر قرار شد مطلبی از ما (ان شاء الله) جایی عنوان بشه حقمون ضایع نشه.......
آسمانی ترینم...
می دانم که همیشه با منی، همه جا,
اما گاهی کاش، فقط گاهی،
هرم نفس هایت را روی گونه هایم حس می کردم...
دلخور نشو؛ بگذار به حساب زمینی بودنم...
پاسخ
عجب!! اینجا این همه فیلمنامه نویس جمع شده اون وقت بجای تبادل نظر نشستن می گن ذکر منبع باید باشه یا نباید باشه! اصولاً مبحث این سایت چیه؟ آدم رو با این پست ها یاد فیس بوک می ندازین، خیله خوب همه متوجه شدن که ذکر منبع کار صحیحی هست، اما چرا در مورد خود نظر اینکه به همه ما می گه فیلمنامه نویس نیستیم به این دلیل و آن دلیل... توجهی نمی کنین؟ خب ما یکم بهتره این دلایل رو بررسی کنیم و به نیت نویسنده که خودش رو چندین پله از من و شما بالاتر می دیده بیشتر پی ببریم، از آقای حسین هم تشکر می کنم که چه با ذکر منبع چه بی ذکر منبع لطف کردن این پست رو قرار دادن تا جای بحثی پیش بیاد و دوستان هم از SPAM خودداری کنن و چهار جمله که در شان یک نویسنده، حالا حرفه ایی نه اما آماتور باشه لااقل،

ما فیلمنامه نویس نیستیم به این دلیل:

1- دوستتان توی باشگاه بیلیارد یا آشپزی، دفترچه خاطراتتان را نگاه کرده و به شما گفته قلم خوبی دارید.

2- دختر خاله جانتان قربان شعرهای بی وزن و قافیه تان می رود. (این مورد در مورد پسرخاله جان، دختردایی جان و سایر بستگان نسبی و سببی با درجات مختلف صدق می کند)

3- دوست پسر (یا دخترتان) قربان اس ام اس های عاشقانه تان می رود.

ما تا تجربه نکنیم مفسر خوبی نیستیم، نگارنده در این 3 دلیل اول قافیه را باخته، حدیث را لوس کرده و به همه گفته که شما از این دسته نیستید، کدام کسی این مطالب را می خواند و دست آخر به فیلمنامه نویس نبودنش پی می برد؟
هیچکس حتی خود نگارنده بر این مسئله گردن نمی گذارد، دوستان هم که پست رو دیدن اصلاً در مورد نکات شماره گذاری شده صحبتی نکردن، این جملات دست اول و پا پتی که هر کدام شماره گذاری شده و به خورد خواننده داده می شود اگر کمی عمیق تر و موشکافانه تر بود شاید به دل بیشتر می نشست و کمی آدم را به فکر فرو می برد که نکند من نویسنده نیستم و راه را اشتباهی آمده ام،
نکات ریز و درشت مطلب فوق به شکلی ناشیانه خواسته اهالی غیر از این فن را به شکلی به سخره بگیرد، نگارنده دل پری داشته ، اما باید دانست که چنین مقاله !!! نوشته هایی در ذهن ها نمی ماند و حتی ذهن آن را از خود دور می کند، چه کسی می خواهد دلیل فیلمنامه نویس نبودنش را بداند؟؟؟؟ خانمها آقایون... بله هیچ کس... اگر نه که اینجا عضو نمی شدید، اما اگر مطلب دو پهلو می بود و مستقیماً ما را فیلمنامه ننویس خطاب نمی کرد، شاید تاثیر دیگری می گرفت، چارلی کافمن فیلمنامه نویس فقید آمریکایی برنده جایزه اسکار وقتی به سمینار فیلمنامه نویسی بفتا دعوت شد، کاملاً دو پهلو و با زیر متن صحبت کرد! شگفت زده خواهید شد!! بار اول که مصاحبه را می خوانیم، گیج و مبهوت می مانیم که داستان چیست و درس کافمن چه بوده، اما وقتی برای بار دوم و سوم آن را می خوانیم تازه می فهمیم کافمن کیست و آموزه هایش چیست،
مصاحبه کافمن هم در یکی از شماره های فیلمنگار چاپ شده که سعی می کنم برا مطالعه دوستان قرارش بدم

با تشکر

پاسخ
آگهی
منظورتون چیه آقای یه نفر یعنی هرکسی با اون خصوصیاته فیلم نامه نویس خوب باید کمی در نوشتن تمرکز و پشتکار و علاقهداشته باشی و یک مشوق خوبی که زمانی ناامید میشی تشویقت کنه من مخالف اون نوشته ها نیستم ولی بعضی هاشم اینطور نمی باشه

دلــگیـــر مباش . دلت که گیـر باشد ، رهـــــا نمی شوی ! خـداونـد ،

بنده گــان ِ خود را ، با آنچه به آن « دل » بســته اند می آزمــاید
22
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چه کسانی فیلمنامه نویس نیستند؟! sarouye 14 3,039 18-8-1392، 08:41 عصر
آخرین ارسال: sametfilm1379
  ده توصیه طلایی بیلی وایلدر به فیلمنامه نویس ها Komeil 2 1,293 18-1-1391، 11:34 عصر
آخرین ارسال: Raggedy Man

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :