درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنید    
*اطلاعیه فوری: دوستانی که فیلمنامه تله کمدی و خانوادگی مناسب ایام عید نوروز دارند، به همراه طرحش برای من ارسال کنند تا به کمک جناب آقای جوانمرد به تلویزیون ارسال شود *

چگونه برنده جایزه اسکار شویم؟!!
زمان کنونی: 30-10-1396، 06:11 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: A-SO
آخرین ارسال: MariTimo
پاسخ 7
بازدید 3504

امتیاز موضوع:
  • 30 رأی - میانگین امتیازات: 3.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه برنده جایزه اسکار شویم؟!!
#1
توصیه‌هایی برای سینماگران آرزو به دل همه می‌خواهند اسكار ببرند، حتی كسانی كه فیلم نمی‌سازند، بازی نمی‌كنند و اصولا ربطی به فیلمسازی ندارند.

cinemabook.ir
یکشنبه, 25 اردیبهشت 1390 ساعت 17:03 مجید روشنی

شما هم اگر می‌خواهید اسكار ببرید، حتما به این توصیه‌ها عمل كنید. بهترین فیلم ، این بزرگ ترین جایزه است، همان كه همه دنبالش هستند. ما پس از بررسی‌های بسیار به چند توصیه كاربردی برای شما رسیده ایم:

1- زحمت نكشید و فیلم را كوتاه نكنید نامزدهای بهترین فیلم و خصوصا برندگان آن تمایل دارند كه فیلم شان طولانی تر از میانگین زمان فیلم باشد. «بربادرفته»، «بن هور» و «لارنس عربستان» همه سه ساعت و نیمه بودند. فقط «بازگشت پادشاه» سه ساعت تمام بود. كوتاه ترین فیلمی ‌كه برنده اسكار بهترین فیلم شده است فیلم «مارتی» بود كه فقط 91 دقیقه بود اما این فقط استثنایی است كه قاعده را ثابت می‌كند. حداقل زمان دوساعت چیزی است كه به كار می‌آید.

2-انیمیشن نباشید در تمام تاریخ اسكار سه فیلم انیمیشن نامزد بهترین فیلم بوده اند: «دیو و دلبر»، «بالا» و «داستان اسباب بازی 3». تا زمان نوشته شدن این مطلب، هیچ كدام برنده نشده اند. این نكته هم مهم است كه دوتای آخر فقط زمانی توانستند نامزد شوند كه تعداد نامزدهای بهترین فیلم به 10تا افزایش یافت. با وجود شایستگی اینها، اگر تعداد نامزدها همان پنج تا بود اصلا نامزد نمی‌شدند. اگر شما فیلم انیمیشن ساخته اید، بهتر است بروید در گتوی... ببخشید؛ گروه بهترین انیمیشن سال و آنجا شانس‌تان را امتحان كنید.

3- حماسی فكر كنید اما روی بازیگری تاكید كنید مهم ترین چیزی كه در اسكار رای می‌آورد مجموعه بازیگران است، بنابراین به طور كلی شما می‌توانید اینطور در نظر بگیرید كه فیلمی ‌با بازیگران تاثیرگذار می‌تواند فیلمی ‌پر از جلوه‌های ویژه را شكست دهد. همانطور كه برای مثال «قفسه رنج»، «آواتار» را كنار زد. امكان دارد بدون داشتن نامزدی در رشته بازیگری، جایزه بهترین فیلم را برد – «میلیونر زاغه نشین» یا «بازگشت پادشاه» را در نظر بگیرید- اما شما كماكان لازم است گروه بازیگری درست و حسابی داشته باشید.

4- یك درام جنایی بسازید یا اقتباسی ادبی كه اهمیت اجتماعی داشته باشد دیگر در دهه 1950 نیستیم، پس موزیكال نسازید. حتی فكر فیلم علمی- تخیلی یا حتی فانتزی را نكنید (فقط یك نمونه تا به حال برنده شده و آن هم «بازگشت پادشاه» بوده)، یك فیلم ترسناك بحث‌انگیز تا به حال برنده شده است كه «سكوت بره‌ها» بوده. حتی فیلم‌های زندگینامه ای هم دیگر احتمالا میان برنده‌ها نیستند: آخرین فیلم زندگینامه ای كه بهترین فیلم شده «ذهن زیبا» بود، 10سال پیش. دوباره سازی هم نكنید: فیلم «رفتگان» اسكورسیزی تنها بازسازی است كه برنده شده. در نتیجه راهش این است: درام‌های جنایی، درام‌های اصل (اما سنگین) یا اقتباس‌های ادبی. مراقب اقتباس‌های ادبی از كتاب‌هایی كه جایزه پولیتزر برده، باشید، اگرچه تا به حال فقط دو تا از آنها برنده شده اند. ادامه سازی‌ها هم به ندرت شانسی دارند، پس بیخود زحمت نكشید.

5-خارجی نباشید آكادمی ‌فقط فیلم‌های زبان انگلیسی را برای جایزه بهترین فیلمش داخل آدم حساب می‌كند. اگر زبان اصلی شما چیز دیگری است، دنبال نامزدی یا جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی باشید و كلاهتان را هم بیندازید بالا.

6-كارگردان تان زن نباشد فقط یك فیلم بوده كه كارگردانش زن بوده و اسكار برده: فیلم «قفسه رنج» در پارسال. احتمالاً نباید داستان‌تان را هم روی یك زن متمركز كنید. آخرین فیلمی‌ كه روی زنی متمركز بود و برنده شد شیكاگو بود (دختر میلیون دلاری از نقطه نظر شخصیت كلینت ایستوود دیده می‌شود نه هیلاری سوانك)، حداقلش این است كه شما یك نقش اول مرد حسابی داشته باشید. خوب است كه تمام بازیگران تان یا بیش‌ترشان اصلا مرد باشند.

7- مراقب درجه بندی باشید كاپیتان! مراقب خشونت و صحنه‌های زننده در فیلمت باش! به عبارت دیگر، كاری كنید كه كمی ‌از اینها داشته باشید. در این روزگار برندگان بهترین فیلم درجه PG-13 یا R دارند. آخرین برنده ای كه درجه PG (یا پایین تر) داشت «رانندگی برای خانم دیزی» بود در 1989؛ معلوم است به فیلم‌های NC-17 توجهی نمی‌شود چراكه هیچ كجا در آمریكا آنها را نمایش نمی‌دهند. پس مراقب نمك و فلفل فیلم تان باشید. بهترین كارگردانی پس مولفان چه می‌شوند؟ آنها چطور می‌توانند امیدوار باشند كه جایزه بزرگ شب اسكار را ببرند؟
خب ما چند توصیه حكیمانه داریم...

- مطمئن شوید كه فیلم تان نامزد بهترین فیلم است برای اینكه برای بهترین كارگردانی شانسی داشته باشید باید حتما مطمئن شوید كه فیلم تان برای بهترین فیلم نامزد شده باشد. آخرین باری كه كسی بدون نامزدی بهترین فیلم جایزه كارگردانی را برد سال 1929 بود. بهتر است فیلم‌تان جایزه بهترین فیلم را ببرد: این دو رشته برندگان شان را در 61 دوره از 82 دوره اسكار به اشتراك گذاشته اند.
- سعی كنید مرد سفیدپوستی باشید با رفتاری طبیعی حقیقت غم انگیزی است كه در 82 دوره تنها یك زن تا به حال این جایزه را برده است (كاترین بیگلو برای «قفسه رنج») و تنها دو مرد سیاهپوست تا به حال نامزد شده اند (لی دانیلز برای «پرشس» و جان سینگلتون برای «پسرها در كلاهخود») یك كارگردان آسیایی جایزه را برده (آنگ لی برای، «كوهستان بروكبك»)، و سه تای دیگر نامزد شده اند. اگر شما مرد سفیدپوستی باشید كه رفتاری طبیعی داشته باشد شانس‌تان بیش تر است.
- اگر بازی هم می‌كنید، سعی كنید انتخاب كنید كه كدام یك را می‌پسندید امكان دارد در یك فیلم هم برای بهترین كارگردانی نامزد شوید و هم برای بهترین بازیگر، كلینت ایستوود و وارن بیتی دوبار این كار را كرده اند. اما تا امروز هیچ كس هر دو جایزه را باهم نبرده است، پس تصمیم بگیرید كدام را می‌خواهید و برای آن تلاش كنید. هشت نفر تا به حال به این شك افتاده اند: سه تای آنها بهترین كارگردانی را برده اند (ایستوود دو بار)، دو تا بهترین بازیگر و سه تای آنها هر دو جایزه را از دست داده اند.
- فیلمی ‌به زبان انگلیسی بسازید حالا دیگر باید روشن شده باشد كه احتمال دارد نامزدی بهترین فیلم غیرانگلیسی نصیب تان شود اما هیچ كس تا به حال جایزه بهترین كارگردانی را برای فیلمی ‌كه حتی بخشی از آن انگلیسی نبوده نبرده است، بنابراین دور و بر زبان‌های دیگر پیدای تان نشود، مفهوم است؟
- در 40 سالگی باشید پیر ترین برنده این جایزه كلینت ایستوود بوده است كه در زمان «دختر میلیون دلاری» 74 سال داشت و جوان ترین كسی كه برنده شده تا به حال 32 داشته اگرچه نورمن تارووی در 1931 بوده. در سال‌های اخیر، جوان‌ترین برنده سام مندس 34 ساله بوده برای «زیبای آمریكایی». عملا میانگین سن برندگان 46 سال است، پس شما باید برنامه ریزی كنید كه حول حوش این سن اقدام كنید.
- سعی نكنید دوبار پشت سرهم برنده شوید وقتی تعداد كمی ‌جایزه بهترین كارگردانی تكراری وجود دارد، فقط دو نفر هستند كه توانسته اند دو سال پشت سرهم برنده بهترین كارگردانی باشند: جان فورد و جان ال منكه ویچ. احتمالا شما به اندازه آنها كارتان درست نیست، پس اگر پارسال برنده شده اید، فیلمی ‌بفروش بسازید و تا دفعه بعدی صبر كنید. بهترین بازیگر مرد این بالاترین قله ای است كه بازیگری می‌تواند آن را فتح كند،
این هم چند پند و اندرز برای شما.

*در دهه چهارم زندگی تان باشید سن متوسط برندگان بهترین بازیگر مرد زیر 44 سال است، پس این سنی است كه باید روی آن متمركز شوید. البته ممكن است معجزه شود و شما مثل آدرین برودی در سن 29 سالگی برنده شوید. او جوان‌ترین برنده بود و تنها كسی بود كه در دهه 20 عمرش جایزه را برد. یا می‌توانید از هنری فوندا تقلید كنید و در دهه 70 عمرتان برنده شود البته او هم تنها كسی بود كه در این سن جایزه را برد. به طور كلی، بین 36 تا 54 سالگی به شدت روی كارتان متمركز شوید تا شانس تان را افزایش دهید و اگر اسم شما لئوناردو دی كاپریو است، فقط به خوب كار كردن تا یك دهه بیشتر ادامه دهید.

* نقش یك آدم واقعی را بازی كنید در چند دهه اخیر، بیش تر برندگان این جایزه بازیگرانی بوده اند كه نقش افراد واقعی را بازی كرده اند. كسانی كه شخصیت‌های تاریخی بوده اند (سر توماس مور). اما باید به تاریخ معاصر مربوط باشند (ری چارلز، ترومن كاپوتی، ایدی امین). اگر شخصیتی كه بازی می‌كنید پرسونای عمومی ‌مشهوری داشته باشد اما در زندگی شخصی‌اش دچار مشكلاتی باشد امتیاز ویژه ای برای شما محسوب می‌شود. اگر این شخصیت با اطرافیانش واقعاً خیلی بدرفتاری كرده باشد بازهم امتیاز مثبتی برای شماست.

* دنبال معلولیت یا مشكلات روانی باشید در دنیای واقعی اینطور نیست اما در سینما 10 تا از 20برنده بازیگری از اعتیاد یا بیماری روانی یا معلولیت رنج برده اند (و تازه دیوانگی روبرتو بنینی را در «زندگی زیباست» نشمرده ایم)، در بحث بیماری روانی، جنون خوب جواب می‌دهد. در مورد معلولیت، آل پاچینو نقش مرد كوری را بازی كرد و تام هنكس از آخرین مراحل ایدز رنج برد. در نتیجه هركدام از اینها موثرند.

* برو بمیر نكته جالب درباره برندگان 20 سال اخیر این است كه پنج تا از آنهایی كه بیماری ای هم نداشته اند، مرده اند. اگر مرگ روی صحنه تئاتر سرنوشتی نیست كه دلمان بخواهد بازیگری دچارش شود، مرگ روی پرده سینما چیزی است خوب و راهی است كه روی مردم تاثیر می‌گذارد و جایزه را به ارمغان می‌آورد. فقط به خودتان فرصت مرگی تلخ روی پرده را بدهید و چند دیالوگ نهایی و عمیق بگویید، مفهوم شد؟

* از آدم بدشدن نترسید هشت تا از 20 برنده نقش آدم‌های بد یا ضدقهرمان‌ها را بازی كرده اند. نقش منفی بازی كردن نه تنها كیف بیش تری دارد بلكه جایزه راهم نصیب بازیگر می‌كند. اگر بازیگر نقش اولی باشید كه به لحاظ اخلاقی مشكلاتی داشته باشید اسكار قسمت شما می‌شود. معنی این حرف این است كه كمپین اعتراضی علیه جورج ششم كه كالین فرث در «نطق پادشاه» بازی كرد ممكن است در واقع برای او رای آور بوده باشد.

* سخنگویی انگلیسی زبان و سفیدپوست باشید یكبار دیگر می‌بینیم كه این مساله مهم است و كمك می‌كند. چنانچه گفته شد، این موارد اسكار بهترین بازیگر مرد را برای نقشی غیرانگلیسی برده اند: روبرتو بنینی برای «زندگی زیباست» و رابرت دونیرو بهترین نقش مكمل را برای شخصیت ایتالیایی اش در «پدرخوانده 2». بنابراین این موارد فقط نشان می‌دهد این كار شدنی است. اگر شما هنوز در حال امتحان كردن شانس تان هستید، راهش زبان انگلیسی است.

* اگر اسكار در ابتدا اشتباه كرد، منصرف نشوید خیلی از بهترین بازیگران اسكارشان را خیلی دیر گرفتند: جان وین برای «شجاعت واقعی»، هنری فوندا برای «دریاچه طلایی»، جك لمو برای «ببر را نجات بده» و حتی جف بریجز برای «دل دیوانه». در بیش تر این موارد، این بازیگران از 20 سال قبل مستحق دریافت جایزه بوده اند اما شما این رفتار را نوعی تاكتیك آكادمی ‌بدانید. پس اگر 20 سال پیش در فیلمی ‌كلاسیك فكر می‌كرده اید كه باید جایزه را می‌بردید، الان حركتی بكنید و مطمئن باشید كه می‌برید. بهترین بازیگر زن خانم‌های مجرد چه كار باید بكنند؟ متاهل‌ها چطور؟
خب اینجا دیگر قواعد مختلفی وجود دارد.

1- نفر اول فهرست‌ها باشید در چند سال اخیر، بردن اسكار برای هنرپیشگان زن اصلی ‌هالیوود به سكوی پرتاب تبدیل شده است مثل ساندرا بولاك، ریس ویترسپون، جولیا رابرتز، ‌هال بری، نیكول كیدمن: در واقع هر بازیگری كه توانایی كشیدن بار اصلی فیلمی ‌را داشته است یك اسكار نقش اصلی یا مكمل برده است. مساله فقط زمان است، كاترین هیگل و كامرون دیاز از بزرگ ترین نام‌های گیشه هستند كه هنوز جایزه را نبرده اند و در قدم‌های بعدی خواهند برد. در این رشته، نام‌های بزرگ معمولا با جایزه همراه می‌شوند بنابراین اول فیلم‌های پرفروش تان را بازی كنید و بعد به سراغ فیلم‌های جدی بروید.

2- زیر 40 سال باشید میانگین سن برندگان زن فقط 35 سال است، تقریباً یك دهه كامل كمتر از میانگین بازیگران مرد. دلایل بسیاری برای این مساله وجود دارد. در جوانی اسكار بردن مزایای زیادی دارد. برای اینكه شانس تان را افزایش دهید، شما باید در نوجوانی یا در دهه 20 زندگی‌تان خیلی قدرتمندانه شروع كنید و از خودتان ستاره ای بسازید و بعد تا قبل از 33 سالگی در فیلم‌های جدی بازی كنید.
3- واقعا 50ساله نباشید این هم یك واقعیت آماری وحشتناك: می‌دانید چند نفر از بهترین بازیگران زن در 50 سالگی بوده اند؟ یكی. این عدد با 11 مردی كه جایزه بهترین بازیگر را برده اند مقایسه می‌شود. وقتی زنان می‌گویند هیچ قانونی برای آنها در سن مشخصی وجود ندارد شوخی نمی‌كنند. خبر خوب می‌خواهید؟ پنج برنده در دهه 60 عمرشان بوده اند، یكی در دهه 70 و یكی به اسم جسیكا تندی در 80سالگی. پس اگر در دهه 30 اسكار را از دست دادید، 20 سال صبر كنید و بعد تلاش دیگری كنید.
4- شلخته‌ها به پیش شما بازیگر‌ هالیوود هستید، بنابراین زیبا و پرزرق و برق هستید. اما اگر می‌خواهید جایزه را ببرید به زشت و شلخته شدن فكر كنید. هشت تا از 20 برنده اخیر دست كم در فیلم‌ها زشت و كثیف شده اند و دماغ مصنوعی گذاشته اند. كیت وینسلت را در نظر بگیرید: در «راه روولوشنری» و «كتابخوان» در یك سال بازی كرد و برای این آخری اسكار برد در حالی كه اولی بدتر به نظر می‌رسید. اساسا ساده و بی زرق و برق بودن برای هنرپیشگان زن مثل معلول بودن برای بازیگران مرد است.
5- نقش شخصیتی واقعی را بازی كنید 7 تا از 10 برنده اخیر براساس زندگی افراد واقعی ساخته شده اند، در نتیجه این توصیه برای بازیگران زن حتی از مردان هم مهم‌تر است. سه تا از این برندگان نقش اصلی را در یك زندگی تراژیك داشته اند؛ چهارتای دیگر نقش كسانی را بازی كرده اند كه الهامات بیرونی داشته اند (ارین بروكویچ، سمت تاریك) یا شخصیت‌های بسیاری قوی‌ای بوده اند (روی خط راه برو، ملكه). اگرچه مترصد بازی كردن نقش الیزابت اول باشید: بازیگرانی كه نقش او را بازی كرده اند نامزد شده اند.
6- برو بمیر مثل بازیگران مرد، مردن در فیلم برای زنان هم كمك مثبتی است و به گرفتن جایزه ختم می‌شود. هفت تا از 20 برنده آخر در روند داستان‌شان مرده اند. یكی دیگر از برندگان – گوینت پال ترو در «شكسپیر عاشق» - ممكن است مرده باشد، بستگی به این دارد كه پایان داستان را چطور بخوانید. عجیب است اما نقش بدكاره‌ها به شدت در میان نامزدها و برنده‌ها دیده می‌شوند. بگذارید اینكه، این مساله بازتاب چه چیزی در‌هالیوود است ناگفته بماند.

منبع: sharghnewspaper.ir/ مترجم: سیدحسام فروزان
cinemabook.ir یکشنبه, 25 اردیبهشت 1390 ساعت 17:03 مجید روشنی
فقط وقتی ته یه دره باشی میتونی درک کنی که چقدر بالای بلندترین کوه ، شکوه منده
پاسخ
#2
سلام

چگونه برنده اسکار بشویم ؟

کاری نداره ، فقط بخواه .
28   s . Ferasat
 

پاسخ
#3
سلام
آفرین نیکا جان ، واقعاً خوشم میاد از کسایی که زندگی رو آسون می گیرن ...
ولی قصدم از گذاشتن این مقاله فقط به خاطر 7 اصل اوله که تقریباً با دید کلی رو دوره های قبلی تا الان اسکار ، محور های انتخاب آکادمی رو گفته که تو چه حوزه هایی هست و شانس موفقیت تو کدوم حوزه ها بالاتره .
7 اصل اول رو حتماً بخونید چون بقیه اش مربوط به شانس کارگردان و بازیگر برای دریافت جایزه است .
فقط وقتی ته یه دره باشی میتونی درک کنی که چقدر بالای بلندترین کوه ، شکوه منده
پاسخ
آگهی
#4
از بین این موارد،یه مورد هست که مدت هاست متوجهش شدم و بابتش متعجب
بحث وجود افراد معلول توی فیلمها
حتی اگر بهترین فیلم دنیا رو ساخته باشید ولی یه فیلمی که درباره ی قشر معلولینه،رقیب فیلمتون باشه،اون وقته کلا باید قید اسکار رو بزنید
نمونه اش رقابت پالپ فیکشن با فارست گامپه
با تشکر از مقاله ی زیبا و مفیدتون
پاسخ
#5
ممنون از مقالتون خیلی خوب بود ولی با بعضی مواردش موافق نیستم
به نظر من اگر کارگردان یک فیلم زن باشد دلیل نمی شود که به آن فیلم توجه نشود هر چند که خیلی کم بودن کارگردان های زنی که اسکار گرفته اند مهم اون دقت و دانش و خلاقیتی است که کارگردان صرف ساختن فیلم می کند
واقعا خیلی قشنگ گفتن نیکا خانوم
درکل به نظر من از روی آمار فیلمهایی که اسکار گرفتن نمیشه ویژگی های فیلمی را که می خواهیم بسازیم انتخاب کنیم
پاسخ
#6
البته برای اسکار گرفتن نباید سیاست رو فراموش کرد ، این یه واقعیته 71
28   s . Ferasat
 

پاسخ
آگهی
#7
بله ...درسته ..من اصلا منظورم بی اهمیت شمردن این عوامل نبود ولی فکر می کنم به غیر از این 7 مورد عوامل دیگری هم می تونن تاثیرگذار باشن69
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه میشه برای اهنگ کلیپ طراحی کرد؟ yaskabod 2 645 4-4-1395، 06:31 عصر
آخرین ارسال: yaskabod
  چگونه از ایده‎‎های‎مان یک داستان بسازیم؟ sarouye 1 1,154 2-12-1394، 03:31 عصر
آخرین ارسال: porsafar90
  ملاک های اسکار A-SO 0 936 17-7-1391، 01:40 عصر
آخرین ارسال: A-SO
  چگونه داستان کوتاه بنویسیم؟ A-SO 0 2,666 29-6-1391، 04:07 عصر
آخرین ارسال: A-SO
  چگونه داستان طنز بنویسیم mehrbod 7 10,921 23-5-1391، 06:54 عصر
آخرین ارسال: mehrbod

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :