درود مهمان گرامی! ( - ثبت نام)
شما هنوز ثبت نام نکرده اید؟ یا وارد حساب کاربری خود نشده اید! برای استفاده از تمامی امکانات انجمن لازم است ثبت نام کنیدیا info@scenario.ir    
*نادان بمانید و جستجوگر *

پرت و پلا
زمان کنونی: 20-9-1395، 10:09 عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: امیر نجفی
آخرین ارسال: nima_sadat
پاسخ 7
بازدید 909

امتیاز موضوع:
  • 19 رأی - میانگین امتیازات: 3.53
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرت و پلا
در تالار گروه های فیلمنامه نویسی تشکیل میشوند که بعضی از آنها به نتیجه مطلوب و دل خواه نمیرسند؛بعضی از دلایل این اتفاق به شرح زیرند:
1-تشکیل گروه در بازه زمانی نا مناسب:
شخصی که گروه را تشکیل میدهد هیچ توجهی به زمان ندارد،یعنی؛مثلا میاید گروه را یه هفته مانده به کنکور یا امتحانات ترم تشکیل میدهد که نتیجه اش میشود عدم همکاری اعضای گروه و پس مدتی غیبت خیلی سخاوتمندانه از گروه به بیرون پرت میشوند.
2-عدم برنامه ریزی دقیق برای شروع کار:
زمانیکه گروه تشکیل میشود:
تو صفحه اول نظرات همه مینویسند ماهستیم،
صفحه دوم میگویند یک ایده خوب داریم که اگر میخواهید بگویید تا برایتان ارسال کنم
و در صفحه سوممیگوییم که ایده هایتان را پ.خ کنید.
درصفحه 4 التماس میکنیم که آقا ایده هاتونو بفرستید اما همه در خواب زمستانی عمیقی فرو رفته اند.
در صفحه چهارم وقتی که قسمشان میدهیم فقط یکی-دو نفر ایده هایشان را میفرستند.
وباهمین ها گروه آغاز به کار میکند.
3-عدم هوشمندی اعضای گروه:
بگذارید با یک مثال برایتان توضیح بدهم؛
شما در گروهی که اقتباس پیشه کرده اند طرحی با این عنوان ارسال میکنید:
((اقتباسی از انقراض آخرین یوزپلنگ ایران))....همه میان تعریف و به به و چه چه که چه طرح باحالی اما بعد تحقیق میشه میفهمید که یوزپلنگی انقراض نشده که ما از روش افتباس کنیم.وشما اولین کاری که میکنید اینست که طرح خود را پس بگیرید.
اما بعد ها میفهمی که میتوانستی حیواناتی از قبیل دایناسور،اسب کاسپین،گوزن زرد شاخدار و ببر را با یوز پلنگ جایگزین میساختی نه اینکه خرت را از کرِِِّه گی بی دم کنی و طرحت را پس بگیری.
4-عدم وا کندن سنگ میان اعضا:
بعد از اینکه در اواخر صفحه 4 نظرات،اعضای گروه مشخص شده اند تا صفحه 10 به هم تعارف میکنند که کی رئیس بشود؟
تا صفحه 20 تعارف میکنند که ایده چه کسی تبدیل به فیلمنامه شود؟
((و وفتی که فیلمنامه نوشته شد:))
تا صفحه 100 تعارف تیکه پاره میکنند که کی سرپرست نویسندگان باشد بازنویسی
کند؟
تا صفخه 150 تعارف میکنند که کی برود فیلمنامه را ثبت کند؟
تا صفحه 200 بحث میکنند که......
و آخر به خود میایند و میبینند که یا فیلمنامه و ایده لو رفته و یا از کتابی که اقتباس کردند(اگر فیلمنامه اقتباسی باشد)جدیدا چند بار اقتباس شده.
5-عجول بودن اعضا:
اگر کسی از گروه چند روز غیبت داشته باشد بهش پ.خ میدهند که چرا نمیای؟اون میگه امتحان دارم میگویند دلیل موجهی نیست،اینترنتم قطع شده را دلیل نمیدانند،
فوت بستگان و قطع اعضای بدن هم اصلا دلیل نیست.سر آخر آن فرد مجبور میشود
یا سفره دلش را باز کند و مشکلاتش را بگوید و یا اینکه لغو عضویت کند.
6-آماده نبودن اعضا:
بنده خدایی ایده ای دارد که فکر میکند که اگر گروهی به رشته تخریر در بیاید بهتر است و برای همین او سریع اقدام به تشکیل گروه می کند و عده ای هم با خیال اینکه تشکیل دهنده گروه ایدهی خوبی داشته عضو میشوند اما وقتی که ایده رد شد
گروه چند روز آطل و باطل میماند تا از هم پاشیده شود.
سر آخر:در تالار گروهایی هم بودند که موفق شدند اما باید بدانیم لکه سیاه در پارچه سفید خودنمایی میکند یعنی اگر تمام گروه ها موفق باشند و یکی شکست بخورند بیشتر به چشم میاید تا همه شکست بخورند.
خدانگهدارتان.امیر نجفی

وقتی بچه بودم برای اینکه ثابت کنم بچه نیستم، یه تخم مار دزدیدم.
پاسخ
خیلی جالب بود نوشته ات اما یه واقعیتی هست یعنی واسه من که اینجوریه وقتی یه گروهی تشکیل میشه دوست داری توش فعالیت کنی و کار گروهی بنویسی اما وقتی نوبت ایده میشه یه سری ایده هایی مطرح میشه که آدم رو از گروه بیرون پرت میکنه.(البته یه سری از دوستان ایده های اصلیشون رو برای خودشون نگه میدارن و این عامل اصلی هست.)
البته گاهی این مشکل ایده تو گروه ها برمیگرده به اینکه هر کسی ژانر و سبک خودش رو داره.و تصور میکنه کار تو سبک و ژانری که براش آشنا نیست با شکست همراهه.
نوشتن مرهمی ست بر زخمهای نگفتن،وقتی صدا به فرياد نمی رسد به قلم تکيه ميزنم
پاسخ
متن یا بهتر بگم نقد بسیار خوبی بود.مشکل اکثر گروه ها همینه واقعا.تا قبلش همه توهم "خود بزرگ بینی" دارن ولی وقتی که کار میخواد شروع شه همه عقب میکشن..به امید روزی که بهترین گروه ها رو بتونیم توی این سایت تشکیل بدیم

پاسخ
آگهی
همه این مواردی که ذکر کردید درسته و شاید کمی خنده دار!
اما همه اینها هم که باشه، بازم نباید تو کنار گذاشتن اعضای گروه سخت گیری بشه.

اینکه سرپرست گروه بتونه اعضا رو کنار هم نگه داره خودش هنره.

من یه تجربه خوب با محصول تالار و البته گروه گلدن گلوب داشتم.
پیش میومد که یه نفر دیرتر نوشتش رو ارسال کنه، اما کسی از گروه کنار گذاشته نمی شد مگر اینکه کسی مشغله داشت یا به میل خودش انصراف میداد.

جدا از فعالیت اعضا خود کار هم باید کشش و جذابیت لازم رو برای فعالیت داشته باشه.
آنچه آدم را تشکیل می دهد، نتیجه ی عمل اوست نه حرفهای او...22
پاسخ
مشکل بزرگ گروه ها مدیر گروهه کاردرسته.
ایده هم همه میان دلشون نمیاد از یه ایده خیلی ساده شون بگذرن تا کار شروع شه. لااقل در گوشی هم مطرح نمی کنن ببینن واقعا به درد بخوره یا فقط خودشون فکر می کنن به درد بخوره. مطمئنا این حد از محافظه کاری جلو پیشرفت کارو می گیره.
ولی همچنان بزرگ ترین مشکل جمع کننده یا مدیر گروهه. وگرنه میشه کار گروهی کرد.
برای بهترین ها دعا کن؛ برای بدترین ها آماده باش
PRISONERS
پاسخ
من ابدا مشكل اصلي رو در سرگروه نمي بينم.
من كه تجربه ي كار گروهي رو دارم بايد بگم كه يكي از بزرگترين مشكل ها، عدم متعهد بودن اعضاست. من مدير خيلي منظم و سخت گيري هم بودم اتفاقا. اما اين منظم بودن من تنها هيچ دردي رو دوا نكرد. چون دوستان همكاري نمي كردند كوتاهي و تاخير داشتند يا حتي به راحتي از وسط كار، كار رو رها مي كردند. الان هم پشت دست خودم رو داغ كردم كه هيچ سرگروهي كار فيلمنامه نويسي رو به صورت مجازي به عهده نگيرم. و كار حضوري با همشهري هاي خودم رو به شدت ترجيح ميدم...
عاشق فیلمنامه نویسی ام چون به من اجازه ی خلق یک دنیای تازه را می دهد با آدم های تازه...
پاسخ
آگهی
بی احترامی به جمع نباشه..
ولی کار گروهی واسه چی؟!

فیلمنامه نویسی مثل ورزش نیست که به طور گروهی بشه کار کرد پیشرفت کرد..
اگه می بینید برای یک فیلم یا سریالی بیش از یک نویسنده وجود داشته..بخاطر حجم بالای کار بوده...

کار گروهی فقط برای کار با حجم بالاست.. نه برای تمرین .. اونم با اختلاف تجربه ای که بین اعضا وجود داره..
**************هوای سفر دارم..ولی میترسم سفرم به قهر کردن تعبیر شود...****************
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
در گوگل محبوب کنید :